Nemes Nagy József

Terek, helyek, régiók

A regionális tudomány alapjai


A hazai „sztár”: kistérségek57

A társadalom térségi szintjeit és egységeit tekintve az elmúlt évtizedek hazai változásaiban – látszólagos – nyertesként mindenekelőtt az önkormányzati önállóságát visszanyert, mintegy 3200 település jelölhető meg. A rendszerváltozás adott politikai erőterében azonban az átalakulás egy szélsőségesen elaprózott igazgatási-önkormányzati alapszintet konstruált, erős politikai legitimitással, differenciált személyi-szakember háttérrel, s labilis gazdasági alapokkal, reálértékben évtizedes távon stagnáló költségvetésekkel. Az új önkormányzati szintrendszer következő lépcsőjét a minden tekintetben meggyengítetett – a megyei jogú városok kiemelése következtében „lyukas” – megyék képezték, s a rendszert az országos irányítási szint zárta felülről. Mindmáig nincs teljes körű önkormányzati funkciója sem az országos és megyei szint közötti régióknak, sem a megyék és a települések közötti kistérségeknek. Utóbbiak talán a leginkább előtérben lévő egységek, amelyek elméleti és valóságos funkcióinak áttekintése jó modellt szolgáltat egy adott szint vizsgálatakor szóba jöhető elemzési szempontoknak is.

Terek, helyek, régiók

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 864 4

A Tisztelt Olvasó minden bizonnyal a hazai regionális tudomány egyik új alapművét tartja a kezében. Ez a könyv remek változatossággal, példák sokaságával mutatja be a társadalmi térbeliség regionális tudományi szemléletének, fogalmainak, módszereinek rendszerét. A szerző eredményei izgalmasak, bőséggel szolgálnak újdonságokkal. Jó szívvel ajánlom ezt a könyvet a területi kérdések iránt érdeklődő széles szakmai kör figyelmébe.

Mészáros Rezső, a Szegedi Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Mindennapjainkat egyszerre éljük konkrét, fizikai térben, és más, ehhez szorosan kapcsolódó (emberi, társadalmi, gazdasági stb.) viszonyok között. A regionális tudomány és azon belül a térbeliség aspektusának kutatása és megértése egyre nagyobb jelentőséggel bír. Ebben a könyvben Nemes Nagy József, aki a témakör elismert oktatója és kutatója, kiválóan rendszerezve, az alapokra, az újdonságokra és a gyakorlati alkalmazásokra egyaránt hangsúlyt fektetve ismerteti mindazt, amit a regionális tudományról napjainkban széles körben tudni kell.

Vicsek Tamás, az Eötvös Loránd Tudományegyetem professzora, az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/nemes-nagy-terek-helyek-regiok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave