Varga Attila

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Innováció, vállalkozás és gazdasági növekedés a GMR-Európa-modellben


A vállalkozás szintjének mérése: a Regionális Vállalkozási és Fejlődési Index (REDI)

Ma már kevesen vannak, akik vitatnák, hogy a vállalkozás a gazdasági növekedés, a versenyképesség, a foglalkoztatás, valamint az innováció egyik fő hajtóerejének tekinthető (Acs et al., 2007, 2009; Carree–Thurik, 2003; Braunerhjelm et al., 2009). Az a nézet is egyre inkább elfogadásra talál, miszerint a vállalkozási tevékenység olyan komplex folyamat, amelyet a tágabb gazdasági és társadalmi környezetükbe beleágyazott szereplők hoznak létre és működtetnek. A vállalkozási tevékenységet létrehozó egyéni attitűdök, képességek és az azokat befolyásoló intézményi-környezeti tényezők körének azonosítása jelentős kutatói érdeklődést váltott ki az utóbbi években. Ugyanakkor nagy hiányossága a korábbi vizsgálatoknak, hogy azokban az egyéni és intézményi szintek közötti összetett kapcsolatok feltárása nem kapott kellő hangsúlyt. A Regionális Vállalkozási és Fejlődési Index (REDI) mint a regionális vállalkozási ökoszisztéma komplex jellegét visszatükröző index, ezt a hiányosságot orvosolja (Szerb–Acs–Autio–Ortega-Argilés–Komlósi, 2013; Ács–Szerb–Ortega-Argilés–Aidis–Coduras, 2015). A REDI a vállalkozási teljesítmény mérésénél mind az egyéni tényezőket, mind pedig az intézményi, kontextuális környezetet figyelembe veszi (Acs–Autio–Szerb, 2014).

Regionális fejlesztéspolitikai hatáselemzés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 015 1

A területfejlesztési politikában erőteljes fordulat figyelhető meg, egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a részérdekeken alapuló „forrásosztogatás” pazarlóan működik. Szükség van előzetes hatásértékelésre, az egyes régiókra vonatkozó fejlesztéspolitikai elképzelések miként befolyásolhatják az ország fejlődését. Ebben a témakörben Varga Attila és munkatársai nemzetközileg is úttörő és kiemelkedő eredményeket értek el, több országban alkalmazzák az általuk kidolgozott modelleket. A könyv kiválóan felhasználható tankönyvként a mester- és doktori képzésekben, de kézikönyvként is a gazdaságpolitikai döntések előkészítése során.

Lengyel Imre, az MTA doktora,

intézetvezető egyetemi tanár, Szegedi Tudományegyetem

Varga Attila a világ egyik legjelentősebb regionális gazdasági modellezője. Intuíciói és kezdeményezései különösen fontos szerepet játszottak az európai regionális fejlődési folyamatok elemzése és értékelése során. A könyv, amely mind a szakpolitikusok, mind a kutatók széles közönsége számára hozzáférhető stílusban íródott, további fontos lépéseket tesz a mai és a jövőbeni fejlesztési programok értékelésének az irányába. A kötet időszerű, éleslátó, és a legmodernebb modellezési és szimulációs technikákra épít. Alapvető olvasmány.

Philip McCann

a Groningeni Egyetem professzora és az Európai Bizottság

regionális politikai biztosának szaktanácsadója

az EU Kohéziós Politika reformja és értékelése tárgyában

Hivatkozás: https://mersz.hu/varga-regionalis-fejlesztespolitikai-hataselemzes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave