Mészáros Rezső (szerk.)

A globális gazdaság földrajzi dimenziói


Lépések a növekvő mobilitás és az instabilitás felé

Az elmúlt évtizedekben – különösen a 1990-es évtized elejétől kezdve – drámai mértékben növekedett a tőkeáramlás volumene, sebessége és bonyolultsága (7.2. ábra). A korlátozások lebontása (liberalizáció) eredményeként a termelési tényezők közül a pénztőke vált a legmobilabbá. Erre utaltak a 2008-as válságig a globális kiegyenlítődés irányába mutató folyamatok: a kamatok alakulása, a betéti és hitelkamatok közötti különbség csökkenése, a fejlődő országokba irányuló befektetések kockázatainak javuló megítélése (Világbank 2009). A továbbiakban arra térünk ki, hogy a tőkemozgások felfutásának milyen fontos állomásai voltak, és hogy a pénztőke hipermobil korszaka milyen sajátosságokat hordoz.

A globális gazdaság földrajzi dimenziói

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 877 4

A mű a globális gazdaságot a társadalomföldrajz eszköztárával mutatja be - naprakész adatokkal, széleskörű szakirodalmi háttérrel, kiválóan illusztrált elemzésekkel, valamint az információs és kommunikációs technológiák révén gyökeresen átalakult globális gazdaság térszerkezetének bemutatásával. A lebilincselően olvasmányos mű a földrajzi és közgazdasági képzések számára éppúgy meggyőződéssel ajánlható, mint a téma iránt érdeklődő szakembereknek.

Kocsis Károly akadémikus

A globális gazdaság földrajzi dimenziói tovább erősíti azt a tendenciát, hogy a társadalomföldrajz a geográfián kívül is képes tartós tekintélyt szerezni. A szerzők színvonalas és információgazdag feldolgozást készítettek, amelybe beépítették más tudományterületek eredményeit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/meszaros-a-globalis-gazdasag-foldrajzi-dimenzioi//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave