Inotai András, Juhász Ottó (szerk.)

A változó Kína


Az ezredforduló utáni hét év alatt kialakult kiinduló helyzet részletesebb felmérése

A 20. század utolsó két évtizedében bekövetkezett gyors ütemű társadalmi-gazdasági fejlődés és modernizáció eredményeként Kína a 21. század elejére a világ egyik meghatározó regionális hatalmává vált. Kína nemzetközi tekintélyének megszilárdulása mindenekelőtt az ország komplex ereje töretlen fejlődésének, a kínai kormány következetes külpolitikájának, Kína világgazdasági súlya és befolyása állandó növekedésének az eredménye. De nem kis mértékben hozzájárult ehhez a Szovjetunió és számos, korábban szocialistának nevezett kelet-európai államalakulat 1990-es években bekövetkezett szétesése, s a helyükön létrejött „demokratikus”, „kvázi demokratikus” vagy továbbra is tekintélyelvű utódállamok sok tekintetben tapasztalható meggyengülése és térvesztése. Nincs messze az idő, amikor Kína regionális világhatalomból tényleges világhatalommá válik, amely egyre nagyobb és meghatározóbb hatást gyakorol majd az egész emberiség civilizációs fejlődésére, s különösen a Földünk népességének 4/5-ét kitevő „felemelkedő” vagy „feltörekvő” országok jövőbeni fejlődésére. A világ jelenlegi fejlett országaiban ezt a perspektívát egyesek eleve nem nézik jó szemmel, s ezek egyre gyakrabban „kínai fenyegetésről” beszélnek, mások pedig – különböző valós vagy vélt okokkal, s különféle ürügyekkel – időről időre megkísérlik a kínai társadalmi-gazdasági fejlődés és modernizáció világra szóló sikereit kisebbíteni vagy negatív színben feltüntetni. Ezért rendkívül fontos, hogy a magyar döntéshozók és magyar közvélemény is reális képet kapjon a Kínában végbemenő társadalmi-gazdasági folyamatokról, a kínai vezetés fejlesztési elgondolásairól és hosszú távú stratégiájáról, annál is inkább, mivel a kínai emberek előtt nem ismeretlen Magyarország. Azok a kínaiak, akik valamennyire is ismerik a közelmúlt és régmúlt történelmét, mély szimpátiával és kellő tisztelettel viszonyulnak az ismereteik szerint „ázsiai eredetű” magyar néphez, a „Szabadság, szerelem” költőjének, Petőfi Sándornak a népéhez.

A változó Kína

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 021 2

E kötet a jelentős intellektuális erővel rendelkező magyar modern Kína-kutatás legjavát adja közre a globális válságot közvetlenül megelőző állapotokról. Hiánypótló szerepet tölt be, mivel magyar sinológusoktól az elmúlt években ritkán jelent meg könyv, noha a Kína-problematika a hazai érdeklődő közönség figyelmének középpontjába került.

A Magyar Tudományos Akadémia és a Miniszterelnöki Hivatal kezdeményezésére három éve folynak újra szervezett jelenkori Kína-kutatások hazánkban. Ezek eredményei és résztanulmányai a szakmai közvélemény tájékoztatását szolgáló kötetekben jelentek meg, de nem kerültek kereskedelmi forgalomba.

Jelen kötet célja a szélesebb közvélemény tájékoztatása Kína belső helyzetéről, regionális és globális súlyának növekedéséről, valamint a magyar-kínai kapcsolatok alakulásáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-a-valtozo-kina//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave