Vigvári András

Pénzügy(rendszer)tan

Alapvető ismeretek rendhagyó megközelítésben


Vitakérdések

  1. Milyen különbségeket és milyen azonosságokat tud megállapítani a klasszikus bankjeggyel és a mai készpénzzel kapcsolatosan?
  2. A pénz szerepének és funkcióinak változásával együtt miért változtak a pénz szerepét betöltő médiumok?
  3. Értelmezze a következő állítást! „A pénz fizetésieszköz-funkciója közvetlen ellentmondást foglal magában. Amennyiben a fizetések kiegyenlítik egymást, a pénz csak eszmeileg mint számolópénz, illetve mint értékmérő funkcionál. Amennyiben valóságos fizetéseket kell eszközölni, nem forgalmi eszközként, nem az anyagcsere csak tovatűnő és közvetítő formájaként lép fel, hanem mint a társadalmi munka egyéni megtestesülése, mint a csereérték önálló létezése, mint abszolút áru. Ez az ellentmondás a termelési és kereskedelmi válságoknak abban a mozzanatában robban ki, amelyet pénzválságnak neveznek.” (Marx 1967, 132–133)
  4. Az 1910-es években egy Knapp nevű német közgazdász a következő gondolatokat vetette papírra: „Az áruért vagy szolgáltatásért kapott pénz nem ellenértéke az árunak vagy szolgáltatásnak, hanem tisztán utalvány, amelyet áruk megszerzéséért kapunk. Ezért éppoly téves azt gondolni, hogy a kapott pénzmennyiség ellenértéke az áruknak, mint amilyen téves volna az, ha a színházba való belépőjegyet összetévesztenők a színházi előadással.” Értelmezze e kijelentést!
  5. Milyen különbséget lát a transzmisszió 2.3.4. fejezetben használt és a szűkebben értelmezett transzmissziófogalom között? A kérdés átgondolásában segítségére lehet a 3.7. fejezet áttekintése!
  6. Milyen különbségeket lát az elektronikus alapon működő bankkártyák és az e-money között?
  7. Hogyan függ össze a technikai fejlődés és az állam hagyományos pénzkibocsátási monopóliumának csorbulása?
  8. Milyen gazdasági hatásai vannak az inflációnak! Próbálja a kérdést különböző típusú gazdasági szereplők szempontjából megválaszolni!
  9. Milyen érvek és ellenérvek sorolhatók fel az infláció költség tolta és kereslet húzta, illetve az endogén és egzogén tényezőkre történő visszavezetése mellett és ellen?

Pénzügy(rendszer)tan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 059 887 3

A Pénzügy(rendszer)tan című tankönyv második kiadása a háromszintű felsőoktatás számára készült. Szerzője, Vigvári András, az ÁSZ FEMI tudományos tanácsadója, egyetemi docens, gyakorló pénzügyi szakember. A rendszerszemléletű megközelítés nemcsak tudományos értelemben jelent eredeti megközelítést, hanem ez az építkezés didaktikailag is újítás. Lehetővé teszi, hogy az olvasó átfogó és megalapozott ismereteket szerezzen a pénzügyek bonyolult világáról. A könyv nyelvezete és apparátusa csak minimálisan formalizált. Ez alkalmassá teszi arra is, hogy a közgazdász és gazdálkodástudományi képzésen túlmenően a jogi, a közigazgatási és társadalomtudományi képzések is hasznosíthassák. A könyv tagolása és szakmai nyitottsága lehetővé teszi, hogy a különböző alapszintű, mester és doktori képzések törzsanyaga legyen. A szerző nem megtanulandó leckéket írt, hanem élő és hasznosító, továbbgondolandó ismereteket nyújt, melyhez esettanulmányok, elméleti összefoglalók, glosszárium, kronológia biztosítanak keretet. A kötetet ún. arcélek színesítik, melyben a szerző bemutatja a téma szempontjából releváns pénzügyi szakembereket és kutatókat is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/vigvari-penzugyrendszertan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave