Farkas Beáta

Piacgazdaságok az Európai Unióban


Történelmi előzmények

Az, hogy az intézmények számítanak (institutions matter), manapság széles körben elfogadott gondolat a főáramú közgazdaságtanban is. Ez azonban egy hosszú szellemtörténeti út folyománya. Ahhoz, hogy a mai helyzetet megértsük, egy rövid történeti áttekintéssel kell kezdenünk. A klasszikusok közül Adam Smith fogékony volt a történeti megközelítés iránt, amely szükségképpen magában foglalta a változó intézményrendszer leírását. Számára a piac működésének elemzése csak egy eszköz volt ahhoz, hogy a piac hatékonyságából normatív érvet kovácsoljon egy adott intézményrendszer mellett. Screpanti és Zamagni (2005) James Buchanan, Gordon Tullock és Friedrich von Hayek interpretációjára hivatkozva egyenesen úgy fogalmaznak, hogy Smith különböző intézményi struktúrák összehasonlításával foglalkozott. David Ricardo később erőteljesen elmozdult egy absztrakt, deduktív modell felé, amely szinte minden történeti és intézményi tartalmat nélkülözött. A klasszikus iskolához tartozó John Stuart Mill és a neoklasszikus irányzat összegzését megalkotó Alfred Marshall visszakanyarodott Smith módszertanához, a deduktív elméletet történelmi leírással kombinálva (Landreth–Colander, 2002). A neoklasszikus közgazdaságtanban azonban az intézményekkel kapcsolatban nem Marshall megközelítése lett általános, hanem az a három „alapító atyánál” (William Stanley Jevons, Carl Menger,2 Léon Walras) már fellelhető gondolat, hogy a közgazdaságtan a szűkösen rendelkezésre álló erőforrások alternatív célok közötti felhasználásának univerzálisan érvényes törvényszerűségeit kutatja. Jól ismert, hogy a közgazdaságtan tárgyának eme szűkített felfogása Lionel Robbins An Essay on the Nature and Significance of Economic Science című munkájában 1932-ben kapta meg veretes és nagy hatású megfogalmazását.3 Ebben a gondolatrendszerben az emberi cselekedetek célja és motivációja exogén adottság, a racionalitás és haszonmaximalizálás a priori axiómájára épül. Az a jogi-intézményi környezet, amelyben a döntések születnek, szintén külső adottságnak számít. Marshall számára fontos volt, hogy elméletével valóságközeli kérdésekre a gazdaságpolitika számára releváns válaszokat adjon. Szemléletének a hatása azonban e tekintetben is elhalványult. A neoklasszikus ortodoxiában erősebbnek bizonyult az a walrasi hagyomány, amely inkább az egyensúlyi modellek belső logikájával volt elfoglalva. Azt, hogy az elmélet a valósággal szemben bizonyos autonómiával rendelkezett, a korszak meghatározó ismeretelméleti felfogása, a pozitivizmus tette lehetővé. Ennek értelmében egy modell feltételezéseinek érvényessége kevésbé fontos, mint előrejelző képessége. Ez a nézet sem hagyott sok teret az intézmények figyelembevételére (Henley–Tsakalotos, 1993).

Piacgazdaságok az Európai Unióban

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 030 4

Szétfeszíthetik-e az Európai Uniót az eltérő kapitalizmusmodelleket megtestesítő tagállamok fejlettségi különbségei? Blokkolhatják-e a piaci erők az EU-n belüli centrifugális energiákat, vagy inkább a közösségi politikáktól várható ez? Farkas Beáta könyve túllép e konvencionális kérdésfeltevéseken, az intézményi közgazdaságtan és az összehasonlító elemzés kreatív összekapcsolásával keres válaszokat a mindenkit izgató problémákra. Érdemben továbbfejlesztve a Varieties of Capitalism elméletét, jut el a reális kérdésfeltevésig: eredményesen működhet-e az EU a tartósan különböző fejlettségű és a kapitalizmus különböző modelljeit képviselő országokkal, és mik ennek a költségei?

Szabó Katalin professor emerita,

Budapesti Corvinus Egyetem

Bezárkózó világunkban minden korábbinál nagyobb szükség van a tudományos igényességű kitekintő, összehasonlító elemzésekre. Farkas Beáta átfogó munkája az Európai Unió tagállamait, azok típusait vizsgálja az összehasonlító intézményi közgazdaságtan eszközeit és eredményeit felhasználva. A korábbi eredmények kitűnő áttekintése azonban csak kiindulópont az önálló és a térségünk tagállamait is magába foglaló elemzéshez, ami nemcsak a recesszió előtti állapotra, hanem izgalmas módon a válságkezelés időszakának változásaira is kiterjed.

Az elmélet és az empirikus alapú modellépítés együttes alkalmazása kiváló betekintést ad kritikus évtizedünk tendenciáiról. Az intézményi különbségek és változások feszítő következményekkel járnak az európai integráció elméletére és jövőjére is. Európa útkeresés előtt áll, és ehhez a könyv sok tovább gondolandó adalékot szolgáltat. A Piacgazdaságok az Európai Unióban széles körben használható mind az akadémiai kutatások, mind a felsőoktatás területén.

Muraközy László egyetemi tanár,

Szent István Egyetem

Olyan időket élünk, amelyekben mintha „az emberiség hirtelen elvesztette volna az egyensúlyszervét”. Ezért a legjobbkor jött Farkas Beáta könyve, amely elmélyült intézményi elemzéssel világítja meg szűkebb környezetünkben, az Európai Unión belül zajló egyensúlyvesztés okait és lehetséges kimenetelét. A könyv súlyos üzenete, amely nyilvánvalóan vitákat vált majd ki, logikusan következik az intézményi gondolkodás sarokkövéből, az útfüggőségből: a differenciált integráció nem átmeneti eltérés egy elérendő biztonságot sugalló végállapothoz képest, hanem egy nyílt rendszer természetes létezési módja.

Hámori Balázs egyetemi tanár,

Budapesti Corvinus Egyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/farkas-piacgazdasagok-az-europai-unioban//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave