Katits Etelka, Pogátsa Zoltán, Zsupanekné Palányi Ildikó

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Modellek és bírálatok, avagy 2 in 1?!


Az eurózóna válsága

Az amerikai válság aztán a „fertőző hatás” elvén Európára is továbbterjedt, amikor ott is kipukkantak az ingatlanár-buborékok Írországtól Spanyolországon át Görögországig. Ez esetben az eszközárbuborékokat a rosszul megalkotott eurózóna okozta. Az Európai Központi Bank ugyanis kénytelen volt alacsony kamatlábat megállapítani az euróövezetnek, mert egyébként recesszióba taszította volna lassabb növekedésű tagországait. Ez az alacsony kamatláb azonban a gyorsabban növekvő periférián a nagyon olcsó tőkéhez jutást jelentette, és ez mértéktelenül fokozta az ingatlanbefektetéseket. A bankok féktelen hitelezésbe kezdtek, aminek következtében az ingatlanpiaci buborék kipukkanásakor csőd közeli helyzetbe kerültek. Itt is az államnak kellett kimentenie őket, amitől az alacsony adósságállományú ír, spanyol és szlovén állam tartozásai megugrottak, az eleve magas adósságot cipelő olasz és görög állam pedig tovább növelte azokat. Az ingatlanpiaci és bankválság továbbterjedése immáron az államcsődök veszélyét és az eurózóna szétesését is életszerű forgatókönyvvé tette. A piaci befektetők hirtelen csak nagyon drágán voltak hajlandók újabb hiteleket adni ezeknek az országoknak, mivel egyre inkább lehetséges szcenárióként kezdték el azt árazni, hogy egyikük-másikuk kilépni kényszerülhet az addig megingathatatlannak tartott eurózónából. Egy ilyen kilépés pedig a visszavezetett nemzeti valuta (drachma, peseta stb.) azonnali, akár kétharmados leértékelődését hozná. Ezt a kockázatot pedig csak az vállalja be, aki az állampapírt magasabb elvárt hozammal vásárolja meg. Ilyen magas kamatok mellett azonban egyes államok adósságállománya ördögi spirálba került, mivel a túl drága új kamatok visszafizetéséhez szükséges összegeket elhúzódó recessziós időszakban képtelenek kitermelni. Az adósságállomány folyton folyvást nő, ami egyre valószínűbbé teszi az államcsőd, a visszafizetés megtagadásának lehetőségét. Ezt elkerülendő ideig-óráig kedvezményes kamatozású hitelekhez juthatnak az erre létrehozott Nemzetközi Valutaalaptól, ám ez a lehetőség is véges. A legnagyobb bajban lévő eurógazdaság, Görögország már ezeket a korlátokat feszegeti.

A nemzetgazdasági konjunktúraciklusok és vállalati életciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2018

ISBN: 978 963 454 154 7

Ez a mű pénzügy-gazdasági modelleket közöl kritikai szemléletben. A szerzők egy érdekes szakmai kísérletről mondanak/adnak véleményt: ugyanabban a műben mutatják meg a makrogazdasági hullámzásokat és a mikrogazdasági fejlődés ciklikusságát. A kutatók, a makrogazdasági ciklikussághoz hasonlóan, a vállalati életciklusok tárgyalását is összekapcsolják a vállalati növekedéssel, a válsággal, az átstrukturálással. A vállalati esetek komparatív analízise egy eszköz a korábban vázolt elméleti összefüggések illusztrálására.

A könyv hat szerkezeti egységből áll. Az első részben a szerzők az alapvető fogalmakat és összefüggéseket mutatják be. A második rész a makrogazdasági konjunktúraelméletekkel és modellekkel foglalkozik, ideértve a fejlődés- és válságelméletek legismertebb változatait. A harmadik szerkezeti egység az utóbbi évtizedben kibontakozott és lezajlott pénzügyi és adósságválságot értékeli, amelyek egyes szakaszai a „nagy recesszió”, az „eurózóna válsága” és a „szuverén adósságválság” elnevezéssel szerepelnek. A negyedik rész a vállalati életciklus modellek közreadását tűzi ki célul, bizonyos vonatkozásban reflektálva a makrogazdasági mozgásokra, történésekre. Az ötödik szerkezeti egység közli a hazai vállalkozások pénzügyi és összehasonlító analízisét. A hatodik rész kritikai értékelést, összehasonlító elemzést és párhuzamok vizsgálatát tartalmazza. A szerzők a hat szerkezeti egység közreadásával igazolni szeretnék a vállalatok piaci környezetbe ágyazottság pénzügyi jellemzőit és következményeit mind a teoretikus, mind pedig a praktikus nézőpontból – elsősorban a hazai mikrokörnyezetben.

Az alkotók szándéka szerint tankönyvként, és a vállalati döntéshozók, elemzők kézikönyvként is hasznosíthatják ezt a korszerű szemléletben készült munkát, így számítanak a tágabb szakmai olvasói kör érdeklődésére is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/katits-pogatsa-zsupanekne-a-nemzetgazdasagi-konjunkturaciklusok-es-vallalati-eletciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave