Michalkó Gábor

Turizmológia


Az utazás történelmi távlatai

A turizmus történetének vizsgálata nem tartozik a formálódó turizmustudomány szisztematikusan művelt kutatási témái közé. Annak ellenére, hogy e tárgykörben számos áttekintés született, a modern értelemben vett turizmus korát megelőző időszakra vonatkozóan elsősorban az utazások történetéhez kötődő, egy-egy utazóval kapcsolatos eseményt megjelenítő tanulmányokkal találkozhatunk. A turizmustörténet azzal a sajátossággal bír, hogy belőle minden szakterület jeles képviselője kimazsolázza azokat az eseményeket, amelyek az általa tárgyaltak történeti hitelességét támasztják alá (részben erre vezethető vissza, hogy máig nincs egységes turizmustörténet). A turizmus korai, a modern korszakot megelőző históriája valójában nem más, mint a társadalom- vagy a művelődéstörténet egy-egy mozzanata vagy a közlekedési eszközök fejlődéstörténetének fordulópontjai, amelyek ugyan nem érnek véget a XIX. század derekán, de a tárgyalt jelenségek hatásai szűk keretek között maradtak. Például a négykerekű kocsi XIII. századi feltalálása – önmagában való jelentősége ellenére – kevésbé járult hozzá az utazások volumenének megváltozásához, mint a sugárhajtóműves repülőgépé, mivel a turizmus tekintetében a találmány társadalmi beágyazottsága teljesen eltérő volt. Ebből következően az előbbinek az utazások történetében, az utóbbinak már a turizmustörténetben van kimutatható szerepe.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave