Michalkó Gábor

Turizmológia


A boldog békeidők turistái

Amíg a századelőn a fél világ a luxusutazásokra lehetőséget nyújtó óceánjáró hajókról beszél (Titanic, Kárpátia), addig az időközben kirobbanó első világháború nem segíti elő az utazási vágy kibontakozását. A Párizs környéki békerendszer aláírását követően, az 1920-as évektől azonban korábban soha nem látott méretekben lendül fel a turizmus. Ez egyrészt abból fakad, hogy a békét követően sokan ki akarnak szabadulni abból a környezetből, ahol korábban éltek, amely a háborúra emlékezteti őket. Másrészt a háborúban katonaként felfedezett tájakat és városokat békében is szeretnék megtekinteni. Amerikaiak százezrei látogatnak Európába, főleg olyanok, akik vállalkozásaik révén meggazdagodtak a távoli kontinensen folyó háborún és kíváncsiak voltak Európára. Egy amerikai számára az Európában tett körutazás során néhány nap alatt többször is megváltozik a nyelv, a vallás, a politikai rendszer, a konyha, ez a dinamikus változatosság elegendő vonzerőként szolgált. Korabeli statisztikák szerint 1930-ban az USA minden tizedik lakosa tett bel- vagy külföldi utazást. Ugyanekkor 1,24 millió angol utas lépett a kontinensre, illetve indult különböző tengerentúli országok felé. A külföldre utazó magyarok száma 380 ezer fő volt, esetükben fő úti célként Ausztria, Csehszlovákia, Olaszország és Jugoszlávia szerepelt. Figyelemre méltó, hogy ez az utasszám a teljes magyar lakossághoz viszonyítva 3,3 százalék volt, közel annyi, mint amekkora arányt Németországban regisztráltak.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave