Michalkó Gábor

Turizmológia


Térspecifikus turisztikai termékek

A turisztikai termékek egyik igen jelentős, a nemzetközi turizmus piacán előkelő helyet elfoglaló csoportját alkotják a tér sajátosságából építkező termékek. Az úgynevezett térspecifikus turisztikai termékek esetében a vonzerő, valamint az azt feltáró, annak értékesítését lehetővé tevő infra- és szuprastruktúra elemeinek karaktere erősen kötődik ahhoz a térhez, amelyből ered. A települések arculata, azok jellemvonásai, az ott élők tradíciói, a házak, utcák, terek rendszerének felépülése, ahogyan az a társadalmi munkamegosztás eredményeképpen élettel töltődik fel és azok a képzetek, amelyek az adott térrel, annak történeti vonatkozásaival kapcsolatban az emberek fejében élnek, alkotják a térspecifikus turisztikai termékek csoportjához tartozó városi (urban, city tourism) és falusi (agro, rural, farm, village tourism) turizmus vonzerejét. Emellett itt tárgyaljuk a földfelszín döntően természeti adottságaiból táplálkozó turisztikai termékeket, a vízparti és a hegyvidéki turizmust is. Előbbi a vizek legkülönbözőbb fajtáihoz kötődve jelenik meg, így beszélhetünk tó- (lake tourism), tengeri (marine, coastal tourism) és folyó- (river tourism) turizmusról, utóbbi esetében azonban már kevésbé differenciálódik a termék (mountain tourism). A magunk részéről az ökoturizmust is a térspecifikus turisztikai termékek csoportjában tárgyaljuk, mivel annak fókuszában álló természetvédelmi területek jellemvonásai minden kétséget kizáróan térorientáltak.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave