Michalkó Gábor

Turizmológia


A foglalkoztatás bővülése

A turizmus foglalkoztatási funkciója gazdasági oldalról a munkaerő-gazdálkodásban jelentkezik. Miközben növeli a munkahelyek számát, hozzájárul a munkanélküliség csökkentéséhez, amely megtakarítást és bevételt is jelent az állam számára, mert amíg a fizetést és az utána befizetendő járulékokat a magánszféra állja, addig a munkanélküli segélyt az állam fizeti. A munkahelyteremtés tekinthető a turizmus egyik legfontosabb gazdasági hatásának. Igaz, nagyon nehéz pontosan lehatárolni, mely munkakörök sorolhatók a turizmushoz, ennél fogva a benne dolgozók létszáma is becslésen alapszik. A turizmusban jelentkező szezonalitás miatt a dolgozók alkalmazása bizonyos munkajogi kérdéseket is felvet, de nem szabad a foglalkoztatás és a munkahelyteremtés fogalmát sem összemosni. Előbbi sokszor átmeneti, utóbbi azonban már állandó munka végzésére ad lehetőséget. A turizmus amúgy munkaerő-intenzív ágazat, amely bármely újítás (gépesítés, internetes kommunikáció) ellenére igényli az emberi erőforrást: a személyes kapcsolatokon alapuló szolgáltatások színvonalának emelésében az alkalmazottak számának, képzettségük szintjének, nyelvtudásuknak továbbra is jelentősége van. A turizmusban gyakori az egyéni foglalkoztatás: az idegenvezető, az utcai képeslapárus önmaga gondoskodik munkaügyi státuszának rendezéséről. A turizmus egyes területein (vendéglátóipar) a munkaerő kevésbé képzett és alulfizetett, így erős a fluktuáció.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave