Michalkó Gábor

Turizmológia


Definícióalkotás a turizmustudományban

A definícióalkotás minden tudomány elkerülhetetlen velejárója, orientálja a gondolkodást, csomópontokat teremt, növeli a szakmai párbeszéd hatékonyságát és nem utolsó sorban kiküszöböli a mellébeszélést. A definiálás során körülírásra kerülnek azok az objektumok és a velük jellemzően kapcsolatos jelenségek, amelyekkel nap mint nap találkozhatnak a szakemberek és az érintett közvélemény. A definíció egyfajta konszenzust teremt ahhoz, hogy a gondolkodás és a cselekvés összhangban álljon. Miként az orvostudomány képviselői meghatározzák az egyes betegségek fogalmát, a biológusok közreadják a fajok leírását (annak érdekében, hogy amikor beszélnek vagy írnak róluk, mindenki ugyanarra gondoljon), úgy a turizmustudomány sem tudja elkerülni a definícióalkotást. A létrejött meghatározások gyakran kilépnek a tudomány nehezen bevehetőnek hitt várából és a médiának köszönhetően a közbeszéd tárgyává válnak, és persze fordítva (például a katasztrófaturizmus kifejezést hamarabb kezdték az újságírók használni, mint a kutatók, akik később tanulmányokat szenteltek a jelenségnek), ez a folyamat pedig elősegíti a definíciók további pontosítását, árnyalását.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave