Michalkó Gábor

Turizmológia


A tervezés súlypontjai

Amíg a területi szintű tervezés során a műszaki kérdések háttérbe szorulnak, addig a létesítményi erősen technológiaorientált. A létesítményszintű tervezésben ritkábban vesznek részt közvetlenül az önkormányzatok vagy más területi szintet képviselő testületek, a vonatkozó dokumentumok elkészítésében leginkább a vállalkozói szféra érintett. Ebből következően a vállalkozó, a beruházó mint tervező vagy terveztető más prioritásokat fog szem előtt tartani, így annak megvalósítását követően a hatások is eltérőek lesznek. Egy vállalkozó elsősorban a beruházás gazdasági hatásainak pozitívumaira koncentrál, kevésbé érdeklik a működtetésből fakadó negatív társadalmi, környezeti következmények. A vállalkozó az esetek többségében rövidebb távon gondolkodik, mivel a pénzügyi forrásokat ő biztosítja, amivel közvetlenül is kockázatot vállal. A kis- és középméretű beruházásoknál a létesítmény magas fokú kihasználtságán, az abból származó profiton túl a társadalmi szempontok annyiban jelennek meg, amennyiben azok közvetlenül összeegyeztethetőek a vállalkozó saját érdekeivel (családja foglalkoztatása, az alkalmazottak nyelvi és szakmai képzése). A fizikai hatások esetében hasonló helyzet áll fenn, a jogszabályok által előírt szempontok betartása során elsősorban a létesítmény közvetlen környezetére helyeződik a hangsúly.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave