Michalkó Gábor

Turizmológia


Az iskola szerepe az utazási döntésekben

A legtöbb gyermekre azok a szocializációs közegek hatnak leginkább, amelyekben idejének jelentős részét eltölti. Ha figyelembe vesszük, hogy a legfiatalabb generáció többsége 3 éves korától az érettségiig az óvodai ellátásban, majd a közoktatásban tölti hétköznapjait, akkor könnyen belátható, hogy ezek az intézmények döntő hatással lesznek a személyiségének fejlődésére. A nevelési, oktatási intézményeknek köszönhetően a szervezett utazási tevékenység – természetesen korspecifikusan – végigkíséri a gyermek felnőtté válásának folyamatát. Ahogy növekszik az egyén, annál távolabb, annál hosszabb ideig tartanak ezek a szocializációs utazások. Óvodáskorban az állatkert, a bábszínház jelenti a potenciális célpontokat, ahova a tömegközlekedési eszközök igénybevételével, kéz a kézben utaznak a picinyek. Általános iskolában már az egész napos kirándulások, távolabbi települések kulturális intézményeinek a felkeresése is megjelenik. A középiskolai tanulmányi kirándulások lehetőséget biztosítanak az otthonon kívüli csoportos éjszakázásra, az ország messzi tájai látnivalóinak felkeresésére, egyes esetekben az intézmények közötti diákcserék révén pedig már külföldre is eljuthatnak a tanulók. A felsőoktatási szféra szinte korlátlan lehetőségeket kínál az utazásokhoz való szocializáció számára. Míg a közoktatásban elsősorban a szabadidős turizmus alapozása zajlik, addig a kötelező nyári szakmai gyakorlatok, a különböző nemzetközi ösztöndíjak, tudományos diákköri konferenciákon való részvétel és a külföldi részképzések mind-mind a hivatásturizmus megalapozását segítik elő. Azáltal, hogy a diákok felszabadulhatnak társadalmi korlátaik alól, elméletileg esély teremtődik a számukra, hogy az utazások révén új vonatkoztatási pontokat is megismerjenek a világban.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave