Michalkó Gábor

Turizmológia


A turisztikai magatartás értelmezése

Turisztikai magatartáson egy adott célterületen a turisták által végzett – térben és időben értelmezhető – cselekvéssor értendő. A turisztikai magatartás tehát magában foglalja a látogatók mindazon tevékenységét, amely az általuk felkeresett helyen turistaként való viselkedésből erednek, illetve azokkal szoros összefüggésben állnak. A turisztikai magatartás csoportspecifikus fogalom, amiből következik, hogy elméletileg ugyan lehatárolhatók a célállomásra érkező turisták magatartásának elemei, azonban azokat az utazási céltól, az állampolgárságon keresztül egészen az életkorig számos módosító tényező befolyásolhatja. A turisztikai magatartás vizsgálatából nem csupán a Mit csinál a turista az általa meglátogatott helyen? típusú kérdésekre kaphatunk választ, hanem azt jelentős mértékben meghaladóan, a tervezés, a termékfejlesztés, a marketing és az üzemeltetés által egyaránt jól hasznosítható, a versenyképesség megőrzése és fokozása szempontjából értékes információ nyerhető. Ezért a hagyományos értelemben vett turistacselekvések sorozatának (milyen célból érkezett, mennyi ideig marad, milyen nevezetességeket keres fel, mennyit költ stb.) feltárásához képest mélyebb és szélesebb körű megközelítésekre van szükség. A cselekvések térbeli kiterjedtségének, időbeli vonatkozásainak rögzítése, a helyiekkel történő interaktív kommunikáció, az észlelés és a véleményalkotás befolyásoló szerepének megismerése elengedhetetlen elemét kell hogy képezze a turisztikai magatartással kapcsolatos vizsgálatoknak.

Turizmológia

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 717 3

A mű összefoglalja, rendszerezi, válogatja és alkotó módon megújítja azt az alapvető ismeretanyagot, amely a turizmusra vonatkozóan felhalmozódott a legutóbbi évtizedekben. E sokrétűen összetett jelenséget a szerző szilárd elméleti alapokon mutatja be, az érintett tudományterületek fogalmainak és összefüggéseinek hozzáértő alkalmazásával. A könyv újszerûen ható címe ugyancsak a tudományos igényesség messzemenő érvényesülésére utal. Ennek köszönhetően az érdeklődő olvasó magabiztosabban eligazodhat a turizmus rendszerében, elkerülheti a témakör kapcsán gyakran előforduló értelmezési csapdákat. A szövegben felsorolt példák, illetve az egyes fejezetekhez kapcsolódó esettanulmányok a gyakorlati hasznosítás terén is megbízható támpontokként szolgálnak.

Dr. Jancsik András, dékán

Pannon Egyetem, Gazdaságtudományi Kar

A könyv a turizmus elméleti kérdéseinek tudományos és mégis gyakorlatias, ugyanakkor korszerű megfogalmazása. A keresleti és kínálati tényezők, a vonzerők, az infrastruktúra, a turizmus rendszerének, tervezésének, irányításának összefoglalása a helyi és országos szintű döntéshozáshoz komoly alapokat ad. Támogatja a turizmus továbbfejlesztését és egyben átfogó képet nyújt a turizmus felsőfokú oktatásához.

Dr. Niklai Ákos, Professor Honoris Causa

a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének alelnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/michalko-turizmologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave