Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Az ivarjelleget befolyásoló tényezők

Egyivarú virágokat fejlesztő növények esetében nem közömbös a várható termés nagysága szempontjából egylaki növényeknél a hím- és nővirágok, illetve kétlaki növényeknél a hím- és nővirágokat hordozó egyedek aránya. Az egylaki növények jó példáit a tökfélék között találjuk. A Cucurbita pepon a hím- és nővirágok megjelenésének időrendi sorrendje a következő (288. ábra):
  • a levelek hónaljában először fejletlen hímvirágok jelennek meg, amelyek kinyílás nélkül elpusztulnak;
  • később normálisan fejlett hímvirágok jelennek meg;
  • majd a levelek hónaljában hol hím-, hol nővirágokat találunk funkcionáló bibével, illetve fejlett porzókkal;
  • a következő régióban funkcionáló nővirágok és fejletlen hímvirágok találhatók; — végül a normális nagyságú magháznál nagyobb magházzal rendelkező nővirágok jelennek meg, amelyek megtermékenyülés nélkül alakulnak partenokarp terméssé.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave