Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A szén-dioxid redukciója a Calvin-ciklusban

Izolált kloroplasztiszok vagy egysejtű zöld algák ATP és NADPH2 jelenlétében sötétben is képesek a szén-dioxidot redukálni, szerves vegyületekben megkötni. E folyamat tehát sötétben is lejátszódik, s tisztán biokémiai folyamatokon alapszik. A szén-dioxid redukciójának köztes termékeit Calvin és munkatársai 1948 és 1951 között egysejtű zöld algákkal végzett kísérletek során izotóptechnikával azonosították. Az algaszuszpenziót 14CO2 jelenlétében különböző ideig megvilágították, majd forró metil-alkoholos kivonatot készítettek belőle, aminek komponenseit kétdimenziós papírkromatográfia segítségével szétválasztották. Röntgenfilmet helyezve a kromatogramra a radioaktív szenet tartalmazó vegyületek helyén a film megfeketedett. A foltokat azonosították (24. ábra). Megállapították, hogy már 2 másodperces fotoszintézis során is számos vegyület tartalmazta a megkötött 14C-t. Legnagyobb mennyiségben a foszfo-glicerinsav jelölődött (ennek foltja a legnagyobb). 60 másodperces expozíció után triózfoszfátok mellett jelentős mennyiségben tudtak kimutatni cukorfoszfátokat, difoszfátokat, sőt aminosavak is jelölődtek, s megjelent a nádcukor is. A rövid expozíciós idő alatt legnagyobb mennyiségben jelölődött foszfo-glicerinsav radioaktivitásának 95%-a a karboxilcsoportban lokalizálódott. Ebből arra következtettek, hogy a szén-dioxid karboxilációs reakció során kötődik meg, s az elsődleges termék foszfo-glicerinsav. A különböző ideig tartó fotoszintézis termékeinek azonosítása után következtetni lehetett az elsődleges termék átalakulási folyamatára, s végül Calvin tisztázta a szén-dioxid megkötésének körfolyamatát (Calvin-ciklus).
24. ábra A Chlorella pyrenoidosa sejtek fotoszintetikus termékeinek szétválasztása papírkromatográfiásan, a jelzett vegyületek azonosítása autoradiográfiásan. A: 2 másodperces; B: 60 másodperces fotoszintézis 14CO2 jelenlétében. A nyilak a kromatográfiás szétválasztás során alkalmazott oldószerek futási irányát mutatják (Calvin és mtsai in Richter, 1978)
25. ábra A Calvin-ciklus. RuDP: ribulóz-1,5-P; PGS: 3-foszfo-glicerinsav; DPGS: 1,3-difoszfo-glicerinsav; PGA: gliceraldehid-3-P; DOAP: dihidroxi-aceton-foszfát; FDP: fruktóz-1,6-P; F6P: fruktóz-6-P; E4P: eritróz-4-P; SHDP: szedoheptulóz-1,7-P; SH7P: szedoheptulóz-7-P; GA: glikol-aldehid; Xu5P: xilulóz-5-P; R5P: ribóz-5-P; Ru5P: ribulóz-5-P

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave