Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Celluloid mindenütt

A biliárd fanatikusait eközben az aggasztotta, hogy az 1860-as években erősen megcsappant az afrikai elefántok száma. Évezredek óta a fekete kontinens egyik legfontosabb exportcikke volt az elefántcsont, amelyből egyebek mellett a biliárd­golyók készültek. Csak Nagy-Britannia 1864-ben 450 tonna elefántcsontot importált. Ehhez több mint 8300 állatot kellett megölni. Egy amerikai biliárdgolyó-gyártó 1869-ben pályázatot írt ki az elefántcsontot helyettesítő anyagra. A díjat egy nyomdász testvérpár, John Wesley Hyatt és Isaiah Hyatt nyerte el. A lőgyapothoz kámfort adtak, és az új anyagot felmelegítve összepréselték – ezzel létrehozták az első hőre lágyuló műanyagot, amelyet celluloidnak neveztek el.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave