Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A Pony Express – a postaállomások végórái

Az egyik legutolsó, postaállomásokra és váltólovakra épülő magán futárposta-vállalkozást Amerikában indították 1860. április 3-án. Missouri államtól Kaliforniáig 190 lóváltó állomás működött. A kontinens közepén fekvő Missouriig, a Pony Express kiindulópontjáig vasút vitte az üzeneteket. A lóváltó állomások közül huszonötben magát a futárt is cserélték. A szimpla lóváltó helyeken a futár nem időzhetett két percnél tovább. (Köztük volt a tizenöt éves Buffalo Bill is.) Míg korábban két hónap kellett ahhoz, hogy egy hír átszelje a kontinenst, most már elég volt hozzá tizenegy nap. Néhány hónappal később Lincoln elnöki székfoglaló beszéde mindössze hét és fél nap alatt „tette meg” ugyanezt a 3200 kilométeres távolságot.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave