Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Gyógyszergyártás

A gyógyszereket a 19. század derekáig a patikusok készítették. Így volt ez még azután is, hogy az Egyesült Államokban 1864-ben feltalálták az első tablettakészítő gépet (Jacob Dunton). A század végétől azután a gyógyszeripar vette át a stafétát, amely a kémia és a vegyipar fejlődésének köszönhetően gyógyszerek – tabletták, cseppek, kúpok, porok, krémek stb. – sokaságát kísérletezte ki, majd kezdte gyártani nagy tömegben. Sok esetben a népi gyógyászatban használt növényekből nyerték hatóanyagaikat. A gyógyszertárak ezeket már készen szerezték be és adták tovább. A gyári készítmények csak az 1930-as években kerültek túlsúlyba.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave