Rajeczky Benjamin (szerk.)

Magyarország zenetörténete I.

Középkor


Gyermekjátékdallamok

Szabolcsi írja a magyar gyermekek csigabiga-hívogatójárói: „…ez a mondóka, más szöveggel, ugyanígy hangzik Brazíliában, Grönlandban és a maláj szigeteken; csak épp hogy amott a tűzgyújtást kíséri, vagy a törzs szent állatának kedveskedik, emitt egy apró állatot akar engedelmességre, játékra kényszeríteni. Ahogyan megkövesült kagylók formájában ma is itt van még az őskor a lábunk alatt: úgy él tovább az ősember is közöttünk, a gyermekmondókák képében. A gyermek valamiképp ma is újraéli a fajta fejlődését; első dalait még nem a felnőttektől, hanem gyermekelődeitől tanulja ősrégi idők óta, s a hívogatók, kiolvasók, eszterlánc-mondókák nyilván alig változtak az utóbbi évezredekben, Európa vagy Afrika földjén éppoly kevéssé, mint Amerikában.”1719A 30-as évek néprajzkutatója tartózkodóbb fogalmazásban a gyermekjátékok régi kultikus forrásaira célzott: „…A legtöbb ősiség gyaníthatólag a gyermekjátékok rejtekében lappang… egyik-másikban – ha bizonytalanul is – egykori kultusz szertartásának maradványait véljük felfedezni, olyan kultikus cselekvésekét, amelyek minden dramatikus hagyomány kezdetei, gyökerei. Egyik gyermekversünkben, amelyre Róheim hívta föl a figyelmet, a sámánkodás gyógyító eljárásának lármás mozgalmát sejtjük: „Gólya, gólya, gilice stb…”1720A szakirodalom véleménye azóta lényegében nem változott: a Riemann Lexikon csak megbővíti a gyermekjáték hagyománykörét újabb tartalmak bevonásával: „…Némely gyermekjáték-szövegben a múltbeli mondák vagy szokások utózöngéjére akadunk, sőt esetleg ősi varázs- vagy igézőformulák maradványaira is. Képmutogató-énekek, balladák, táncjátékok és évszaki dalok húzódtak meg a gyermekdalban. Sok gyermekdalszöveg és motívum nemzetközileg elterjedt (pl. a hidasjáték-dalok), míg a dallamok vidékenként különbözők.”1721A mai gyermekjátékvizsgálat is feltűnő párhuzamokat kínál azokhoz az adatokhoz, amelyekben J. Combarieu a század elején a zene mágikus használatát az ókori civilizációkban és a mai primitíveknél kimutatta.1722Ezek a vonások éppúgy, mint a hangkészlet, ritmusformulák, építkezésmód kontinensekre kiterjedő elemi megnyilvánulásai különleges régiség jelleget biztosítanak a gyermekjátékdallamok stílusának; ez a zenetudományban már közhelyszámba is megy. Érvénye azonban közvetlenül csak a játékok és dallamok egészére vonatkozik, míg az egyes esetekben csupán a mérlegelés hátterét teszi, melyből azok, mint „új alkalmazás” konkretizálódnak.

Magyarország zenetörténete I.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 040 3

Az ​őstörténeti bevezetőt követően középkori zenekultúránk szorosan vett zenei forrásait – a szerény kezdemények után – a sorozat első kötete hatalmas gregorián és kisebb, de újdonságában jelentős többszólamú emlékek feldolgozásával tárja fel. Bemutatja név szerint ismeretlen, de műveik alapján szakavatott hazai mestereink figyelemre méltó kompozícióit, valamint káptalani iskoláinknak nyugati mérce szerint is magas színvonalú zeneoktatását; ennek szemmel látható párhuzamaként egy sajátos magyar gregorián hangjegyírás többszázados történetével is megismerteti az olvasót.

A királyi udvar és a városok zenei adatai az európai középkor társadalmi életének zenei megnyilvánulásaiban találják meg értelmező párhuzamaikat (ideszámítva az egész kontinensen otthonos vándorzenészek működését); ezekhez természetes módon simult a külföldön tevékeny magyar muzsikusok szereplése is.

Kodály Zoltán elgondolásához híven a népzene hátteréből válik ki plasztikusan Magyarország zenetörténetének minden adatolható eseménye. A kötet első ízben kísérli meg ennek a háttérnek konkrét, a középkorba utalható dallamokkal való bemutatását.

A zenei illusztrációk természetesen elsősorban hangjegyes dallampéldák és hangjegyírás-történeti dokumentumok. A művészettörténet ismert példái közül a hangszertípusok ábrázolásai segítenek hozzá a középkori zene elképzeléséhez.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rajeczky-magyarorszag-zenetortenete-i//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave