Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A Pharsalia stílusa, eszmeisége

M. von Albrecht meglátása szerint Lucanus eposzának cselekményét „szemléletes képek strukturált sorával” követi. Például az első könyvben a hasonlatok világítják meg igazán a cselekmény menetét és okait. Belőlük lehet valóban megérteni az egyes jelenetek jelentőségét. Például Crassus szerepe, míg élt, olyan volt, mint az Isthmosé, a korinthosi földszorosé, amely megakadályozta, hogy az Ión-tenger az Égeivel összecsapjon. Halálával megszűnt a fékezőerő, amely Pompeius és Caesar indulatát távol tartotta egymástól. E hasonlatoknak előremutató, sejtető funkciójuk is van, mint a drámában, bizonyos fokig a hagyományos istenapparátus szerepét is átveszik. Amikor Pompeiust az odvas, öreg tölgyhöz hasonlítja, amelyet szinte nem erős gyökerei, hanem a súlya tart egyenesen, ezzel már előre jelzi, hogy nem sok esélye lehet a végső győzelemre (1, 135–143). Caesart viszont a villámhoz hasonlítja, amely saját szent helyeit is pusztítja, az odvas tölgyfába pedig bármikor belecsaphat (1, 151–157).

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave