Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A Satyricon felépítése és műfaja

Ahogyan a kéziratok is eltérően utalnak a címre (Saturae, Satirae, Satiricon, Satyricon), az újabb kiadások címei is olykor eltérnek egymástól. Buecheler Saturae címen adta ki Petronius művét, Révay József a hibridképzésű Satiricon helyessége mellett érvelt, „mint a szó egyes-számú semleges nominativusa, és például az »opus« szó segítségével egészíthető ki” (Révay, 1927, 49). K. Müller új kritikai kiadása viszont a Satyricon címet viseli, (ti. Satyricon libri), ami a Satyrica többes birtokos esete. A Satyrica pedig többes számú alanyeset, semlegesnemben. Jelentése: szatírtörténetek, kópétörténetek; vö. Milesiaca – milétosi történetek, Aethiopica – etióp történetek. A legújabb kutatók nagy része is a Satyricont fogadja el eredeti címnek; Marius Victorinus (Grammatici Latini, 6, 153) így idézi a mű címét. A címváltozatokat e műnek az a sajátossága is létrehozhatta, hogy vannak benne olyan vonások, amelyek a régi római satura változatos teljességére, de olyanok is, amelyek a Lucilius, Horatius-féle szatíra témáira (utazás, lakoma) emlékeztetnek, sőt, az a formai eleme, hogy a prózát vegyíti a verssel, kifejezetten a menipposi szatírához kapcsolja.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave