Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Gellius írói módszere

Gelliusszal mostohán bánt a magyar klasszika-filológia: „gyűjtögető és kivonatoló módszerét” kellőképpen kidomborították (Falus), de arról, hogy ez hogyan valósult meg, nem olvashatott magyarul az érdeklődő olvasó. Igaz, Tronszkij utal valami effélére antik irodalomtörténetében: „A kivonatok nem egyszer művészi keretbe kerülnek: az író rövid elbeszélést ír hozzájuk Athén és Róma művelt társadalmának életéből”, de hogy ezen mit ért, nem fejti ki. A legújabb külföldi szakirodalom részletesen foglalkozik Gellius írói módszerével, például P. Steinmetz, aki megkísérli rendszerbe foglalni azt. Megállapítja, hogy az 1. könyv 1–6. darabjának mindegyike más-más módszerrel készült: az 1,1 semmi más, mint olvasmányélmény elbeszélése; Plutarchos Herculesről írott könyvében tárgyalta azt a témát, hogy mekkora lehetett a címszereplő lába. Ezt Pythagoras számította ki, mégpedig azon feltételezés alapján, hogy az Olympiában található versenypályát Hercules mérte ki, s ennek hosszúsága hatszáz lábnyi volt. Mivel a görög területeken található versenypályák is hatszáz láb hosszúak voltak, de mégis rövidebbek, mint az olympiai futópálya, arra következtetett, hogy Herculesnek nagyobb lába lehetett, mint egy közönséges görög férfinak. Gellius itt nem tesz mást, mint saját szavaival elmondja, amit olvasott.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave