Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


A hagyományos pogány kultúra újjáéledése

A 4. század elejétől a pogány kultúra is új erőre kap, vagyis ebben a században egymással párhuzamosan két kultúra és irodalom létezik: a pogány és keresztény. A pogány hagyományok újraéledését több tényező segítette elő. A kereszténység mind területileg, mind társadalmilag aránytalanul terjedt. A görög nyelvű területeken hatékonyabb volt a keresztény hittérítés, mint a latin nyelvűeken, mivel az apostolok és utódaik görög nyelven terjesztették eszméiket. Nyugati területeken elsősorban ott vert gyökeret a kereszténység, ahol görög nyelvű kolóniák voltak. Ez az oka annak, hogy szinte a harmadik századig bezárólag a római egyház nyelve is görög volt. A 4. századig a keresztény vallás városi vallásnak számított, tudniillik a hittérítők városról városra jártak, a tőlük távolabbra eső falvak és majorságok pedig kimaradtak a térítésből. Nem véletlen tehát, hogy a paganus szónak, amely eredetileg annyit jelentett mint ‘egy pagushoz tartozó, ‘falusi’, második jelentéséhez a 4. században egy újabb járult: ‘pogány’. Gallia és Hispania területein még a 6–7. században is voltak pogány falvak. Nagy Szent Gergely jegyezte fel, hogy Szardínia szigetén a parasztok pénzt fizettek uraiknak, hogy megtarthassák pogány vallásukat.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave