Adamik Tamás

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig


Az irodalmi norma kialakulásának tényezői

Accius, Lucilius, Pomponius és Novius műveiből nyilvánvaló, hogy Tiberius Gracchus felléptétől új korszak kezdődött nemcsak a római irodalomban, hanem a politikában is. Az a realizmusigény, vitatkozó kedv és támadó hangvétel, amely Lucilius szatíráiban és az Atellanában megmutatkozik, a korabeli társadalmi és ideológiai harcokból táplálkozott. A Gracchusok korában jelentkeztek először azok a társadalmi problémák, amelyek a 2. század végén és az első század elején fegyveres konfliktusokhoz vezettek. Különösen kiéleződtek az ellentétek az itáliai szövetségesek polgárjogának kérdésében, továbbá az ingyenes vagy olcsó gabona- és földosztás kérdésében az optimaták és a populares között. E pártharcokban L. A. Saturninust, a 100. év néptribunusát ugyanúgy megölték, mint a 91. év néptribunusát, M. Livius Drusust. Drusus halálának hírére kitört a szövetséges vagy Marsus-háború (Kr. e. 90–88), amelyet ugyan Róma megnyert, de mégis arra kényszerült a fenyegető külpolitikai helyzet miatt, hogy a polgárjog megadásával pontot tegyen az ellenségeskedés végére.

Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 042 7

A római irodalom egészét összefoglaló, a felsőfokú oktatás igényeit is kielégítő kézikönyv magyar nyelven még nem készült. A korábbi magyar nyelvű munkák az egyes korszakokra összpontosítottak; a Római irodalom a kezdetektől a Nyugatrómai Birodalom bukásáig című, kivételes jelentőségű monográfia azonos terjedelemben és súllyal kívánja tárgyalni az összes korszakot.

A római irodalom akkor születik meg, amikor Róma egész Itália irodalmi lehetőségeit magában tudja összegyűjteni. A régi latinok kemény földműves munkával és katonáskodással foglalkozva egyszerű életet éltek; e primitív egyszerűség utáni sóvárgás mindvégig megmarad a római irodalomban. Az etruszk hatás nyomairól viszont az anyagi javak és az élet szépségeinek szeretete, a gladiátori játékok kedvelése árulkodik. Ugyanakkor a római állam szolgálatának eszméje is mindvégig hatott, amely a görög szellemiséggel és a lelki jólneveltséggel párosulva a homo Romanusból homo humanust nevelt.

Hivatkozás: https://mersz.hu/adamik-romai-irodalom-a-kezdetektol-a-nyugatromai-birodalom-bukasaig//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave