Dövényi Zoltán (szerk.)

A Kárpát-medence földrajza


Történeti fejlődés

Napjainkban a Kárpát-medence egyik legismertebb területi–térségi (igazgatási) fogalma a Vajdaság. Fennmaradt a Vajdaságnak egy szinonim fogalompárja is a Kárpát-medencei magyarság körében, ez pedig a Délvidék. E tájegységnév (gyűjtőfogalom) a trianoni békeszerződés után terjedt el, és azokat a térségeket jelölte, amelyeket a délszláv állam szerzett meg a tulajdonképpeni Magyarországtól a horvátországi területeken kívül. (Megjegyzendő, az egykoron Horvátországhoz tartozó Szerém vármegye szerbek lakta keleti fele is a Vajdaság része lett.) A Délvidék elnevezés tehát a mai Vajdaságon kívül magában foglalta a Drávaközt (a Baranyai háromszöget) és a Muraközt (Vas és Zala megyei területeket) is. A második világháború alatti években (1941–1945) pedig a Délvidék azokat a területeket jelölte, amelyeket a délszláv állam felbomlása után csatoltak vissza Magyarországhoz. Így Bácska (egykori Bács-Bodrog megye) mellett a Muraközt és a Baranyai háromszöget is jelölte e fogalom. Elterjedt még a Délvidéknek egy korábbi, a 19. század végi földrajzi értelmezése is, amelyik a dél-alföldi, illetve a bánsági részben hegyvidéki vármegyéket fogta össze (Gulyás 2007).

A Kárpát-medence földrajza

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

Nyomtatott megjelenés éve: 2012

ISBN: 978 963 059 802 6

Fél évszázados hiányt pótol a kötet, hiszen utoljára 1947-ben jelent meg a Kárpát-medencét mint egységes földrajzi teret leíró kézikönyv. Geográfusok nemzedékei voltak politikai nyomásra elzárva ettől a témától, majd további évtizedek kellettek az újrakezdett kutatások eredményeinek összegzéséig. A szerkesztők, ahogy az a Világföldrajz kézikönyv esetében is történt, kitárták a kaput, s megpróbáltak mindenkit bevonni a munkába a magyar geográfiából, illetve földtudományból, akinek van érdemi mondanivalója a témában. A szóhasználat nem véletlen: magyar és nem magyarországi geográfiáról van szó, tehát a szerzők a Kárpát-medence különböző részein élnek és dolgoznak, az országhatárok ebben az esetben nem jelentettek akadályt.

Az eredmény páratlanul gazdag és friss, ugyanakkor egységes szemléletmóddal kidolgozott Kárpát-medence kép. A kötet kellően részletes a témában elmélyedni vágyók számára, de elég színes és érdekes ahhoz, hogy magával ragadja az egy-egy részlet iránt érdeklődőket, illetve az Akadémiai Kiadó kézikönyv sorozatának hűséges gyűjtőit is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dovenyi-a-karpat-medence-foldrajza//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave