Csomasz Tóth Kálmán, Ferenczi Ilona (sajtó alá rendező)

A XVI. század magyar dallamai


Sz: Batizi András éneke. RMKT II. 70., jegyz. 419. – A nagyon korai vers (mindenesetre 1546 előtt készült) a legközelebb álló tizenhármas-tizenötös trochaikusokkal szemben egyforma tágulásra törekvést sejtet, mint amit a 19-es nagysorhoz viszonyítva Farkas András krónikájának (1538) 23–25 szótagig tágult nagysorai mutatnak. Az első sorok szabályos – de középmetszetes – tizenhármasok; ezeket tehát könnyen felfoghatjuk az első félsorában 6 szótagosra redukált „nagypolitikus” sor összevonásának. A második sorok Batizinál hol 14, hol 15 szótagosak; a 16 (9+7) szótagos harmadik refrénsor pedig szintén könnyen kapcsolatba hozható a 15-össel. Hogy az ilyen eljárásra a költőt a hosszú szavakból álló nyelv és a nehézkesen menő verselés kényszere, vagy a formavariáló ösztön, avagy mindkettő vezette-e – nehéz volna eldönteni. Mindenesetre úgy látszik, hogy énekünket verselés tekintetében sem kell az előzőktől egészen idegennek tartanunk.

A XVI. század magyar dallamai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 052 6

A 2017-es második kiadás gerincét továbbra is az 1958-as kiadás alkotja, ellenben a megnövekedett terjedelem miatt az anyagot két kötetre osztottuk. Az első kötetben foglalnak helyet Csomasz Tóth Kálmán tanulmányai, az énekek változtatás nélküli közreadása, valamint a versszakformák és sorvégzők mutatója. Bár a bővítéseket többnyire a második kötet tartalmazza, az első kötet XI. tanulmányfejezetében Csomasz Tóth Kálmán három újabb tanulmánya is helyet kapott: kettő a Huszár Gál 1560-as énekeskönyvéről, egy a Gálszécsi énekeskönyvnek az 1958-as kiadás után megtalált prágai töredékéről. A Huszár Gál énekeskönyvről készült tanulmányban az énekeket fakszimilében közöljük, hogy a szerkesztőnek a második kötetben javasolt dallam-értelmezését ennek alapján ellenőrizhesse az olvasó.

Az első kötet végén és a második kötet elején egy-egy táblázat, egy előre mutató és egy visszautaló igazítanak el az 1958-as első és a 2017-es második átdolgozott kiadás sorszámai között. Az első kötetben közölt tanulmányok dallamutalása, valamint a második kötet szöveg- és dallamjegyzeteinek utalásai kizárólag az első kötet dallamközléseinek sorszámaira vonatkoznak. Ennek következtében a táblázatok igénybe vétele elengedhetetlen a két kötet használatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csomasz-ferenczi-a-xvi-szazad-magyar-dallamai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave