Csomasz Tóth Kálmán, Ferenczi Ilona (sajtó alá rendező)

A XVI. század magyar dallamai


Sz: Legkorábbi nj.-e („Dies est laetitiae”) semmi esetre sem utalhat a magyar „Dicséretes az gyermek” (ld. a 64. sz. dallamnál) latin eredetijére, mert bizonyos tartalmi vagy inkább csak tárgyi rokonságukkal szemben áll a versforma teljesen eltérő volta. A közvetlen mintát még nem ismerjük, de valószínűnek látszik, hogy a francia trubadúr költészet hatására XV. század eleji huszita kantilénák inspirációjából keletkezett. Ilyenek – köztük több karácsonyi ének is – még Husz életében keletkeztek és nagy népszerűségre tettek szert. Részint cseh népi dalok motívumaiból, részint francia dalformákból szövődtek össze. A prágai zsinat 1412-ben megtiltotta, hogy a templomokban „énekecskéket” és „rondellákat” énekeljenek, de a megtiltott énekek annál inkább elterjedtek a nép között. (Ld. Huszti Kálmán kz. dolgozatát: A cseh testvérek ék.-ei, 3.)

A XVI. század magyar dallamai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 052 6

A 2017-es második kiadás gerincét továbbra is az 1958-as kiadás alkotja, ellenben a megnövekedett terjedelem miatt az anyagot két kötetre osztottuk. Az első kötetben foglalnak helyet Csomasz Tóth Kálmán tanulmányai, az énekek változtatás nélküli közreadása, valamint a versszakformák és sorvégzők mutatója. Bár a bővítéseket többnyire a második kötet tartalmazza, az első kötet XI. tanulmányfejezetében Csomasz Tóth Kálmán három újabb tanulmánya is helyet kapott: kettő a Huszár Gál 1560-as énekeskönyvéről, egy a Gálszécsi énekeskönyvnek az 1958-as kiadás után megtalált prágai töredékéről. A Huszár Gál énekeskönyvről készült tanulmányban az énekeket fakszimilében közöljük, hogy a szerkesztőnek a második kötetben javasolt dallam-értelmezését ennek alapján ellenőrizhesse az olvasó.

Az első kötet végén és a második kötet elején egy-egy táblázat, egy előre mutató és egy visszautaló igazítanak el az 1958-as első és a 2017-es második átdolgozott kiadás sorszámai között. Az első kötetben közölt tanulmányok dallamutalása, valamint a második kötet szöveg- és dallamjegyzeteinek utalásai kizárólag az első kötet dallamközléseinek sorszámaira vonatkoznak. Ennek következtében a táblázatok igénybe vétele elengedhetetlen a két kötet használatához.

Hivatkozás: https://mersz.hu/csomasz-ferenczi-a-xvi-szazad-magyar-dallamai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave