Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Lemnetum trisulcae Knapp et Stoffers 1962 (Keresztes békalencsés)
Kis kiterjedésű, csendes vízfelületek azonális növénytársulása, amely főleg oligo- és mezotróf, ritkábban disztróf, hidrokarbonátban nem különösebben gazdag álló és lassú folyású, gyakran árnyékolt vízfelületekben fejlődik ki. Állományai többnyire megbízhatóan jelzik a tápanyagban szegény, szennyezetlen vizeket. Nálunk semleges–gyengén lúgos, hidrokarbonátban gazdag, de kationokban szegény, alacsony keménységű vizekben fordul elő (Kárpáti V. 1963 5. táblázat 1. minta).
Mivel a keresztes békalencse (Lemna trisulca) riccioid típusú, kissé alámerült növény, valódi lemnoid fajjal társulva gyakran alkot kétszintű társulást. Előfordul azonban, hogy állományaiban a Riccia fluitans társul, ilyenkor két riccioid faj alkot egyszintű állományt.
Igen fajszegény, többnyire 1-2 fajból álló társulás. A szakirodalomban két szub-asszociációját különböztetik meg. A tipikus szubasszociációt a Lemna trisulca tiszta állományai alkotják a tápanyagban szegény, tiszta vizekben. A spirodeletosum szubasszociáció tápanyagban szegény vizekben fordul elő. A nálunk föllelhető állományait Ráckevéről, a Tassi Duna-ágból ismerjük (Kárpáti V. 1963 4. táblázat 5, 8, 9. felvétel), ahonnan mint a Lemno-Utricularietum Soó 1928 társulás lemnetosum trisulcae szubasszociációját közölték. Állományaiban nincsenek rendszeresen társuló fajok, olykor Cladophora sp. fordul elő benne tömegesen.
Mint a mérsékelten tápanyagszegény, tiszta vizek jelzője, a trofitásváltozásokra igen érzékenyen reagál, annál is inkább, mert a keresztes békalencse (Lemna trisulca) kevéssé versenyképes faj. A tápanyagtartalom növekedésével az eutrofizációt jelző fajok, mint az apró békalencse (Lemna minor), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza), esetleg a púpos békalencse (Lemna gibba) is tömegesen léphetnek fel, s ez a társulás megváltozását, illetve eltűnését vonhatja maga után.
Állományai igen elszórtak és kis kiterjedésűek, a láptavakban és a patakok lassúbb folyású szakaszain, főleg a Ny Dt-on fordul elő.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave