Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Riccietum fluitantis Slavnić 1956 (Riccsiahínár)
Közvetlenül a víz felszíne alatt lebegő szervezetekből álló azonális, vízi, pleuszton típusú társulás.Többnyire tápanyagban szegény, humuszanyagokban és szén-dioxidban gazdag, gyengén bázikustól gyengén savanyú kémhatásúig terjedő álló- vagy lassú folyású meleg, illetve nyáron jól felmelegedő vizekben, leggyakrabban morotvákban, holtágakban, láptavakban, nádasoktól árnyékolt barna vagy fekete vizekben fordul elő.
Többnyire egyfajú állományokat alkot, de előfordulnak a Ricciocarpus natansszal alkotott állományai is, annál is inkább, mert a két vízi májmohafaj ökológiája igen hasonló. Mint szennyezetlen vizeket jelző faj, gyakran társulhat a keresztes békalencsével (Lemna trisulca) is. Nálunk ezt a társulást nem különböztették meg asszociációszinten, hanem részben az aldrovandás (Spirodelo-Aldrovandetum) szinúziumának (Borhidi Járai-Komlódi 1959), vagy a nagy rencehínár (Lemno-Utricularietum) szubasszociációjának tekintették (Soó 1957, Kárpáti V. 1963).
A Duna (Tassi-Duna-ág, Ferenc-csatorna) és Dráva (Felsőszentmárton: Mrtvica Piskói-tó) mentén, valamint láptavakban (pl. Baláta-tó, Kállósemjéni Mohos) fordul elő.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave