Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Ricciocarpetum natantis (Segal 1963) R. Tx. 1974 (Májmohahínár)
A víz színén lebegő telepes májmohákból álló, pleuszton jellegű, azonális társulás.
Többnyire oligotróf, tápanyagban – főleg humuszanyagokban és szén-dioxidban – mérsékelten gazdag, árnyékolt vizekben élő, kis felületeket borító közösség. Szakirodalmi adatok szerint szén-dioxidban szegényebb vizekben él, mint a riccsia-hínár (Riccietum), ami azzal függhet össze, hogy a Riccietum kissé alámerülten él, a Ricciocarpetum pedig a felszínen úszik a Lemna-fajokhoz hasonlóan. Rendszerint nádasok vagy ingólápszigetek árnyékában előforduló kis nyíltvízfoltokon található.
Annak ellenére, hogy májmoha alkotja a társulást, a szerkezete mégsem Ricciiellida, hanem lemnoid jellegzetességeket mutat, vagyis a víz színén úszó, bevonatjellegű, egyszintű vegetációt alkot.
Többnyire kisebb kiterjedésű, monotipikus állományokat alkot, de gyakran társul a hasonló ökológiai igényű riccsiával (Riccia fluitans) és keresztes békalencsével (Lemna trisulca) a Ricciocarpetum natantis lemnetosum trisulcae szubasszociációt alkotva.
Bár a társulást alkotó faj igen tág földrajzi elterjedésű, társulása Európában igen szórványos. A hazánkban ismert fragmentumai főleg a disztróf vizű tavainkban (pl. Baláta-tó) vagy láposodó folyóvízi (Duna és Dráva) holtágakban fordul elő.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave