Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Lemno minoris-Spirodeletum W. Koch 1954 (1. kép) (Kisbékalencse-hínár)
Főleg mérsékelten meleg síksági álló- és folyóvizek egyszintű társulása. Mezotróf, disztróf és mérsékelten eutróf, közepesen meleg víztestek lebegő felszíni hínártársulása, a Lemna gibba állományainál kevésbé eutrofizált vizekben.
Igen fajszegény társulás, amelyben az apró békalencse (Lemna minor) és a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza) tart egyensúlyt. Északabbra és a magasabb térszíneken a Lemna minor, délebbre és a sík vidékeken a Spirodela polyrrhiza jut nagyobb szerephez. Tipikus szubasszociációja mellett egy lemnetosum gibbae szubasszciáció is ismert az erősebben eutrofizálódó vizekben.
Tipikusan a közép-európai és a szubmediterrán régió határterületein előforduló vizek társulása. Hazánkból eddig nem jelezték, valószínűleg azért, mert az igen gyakori, melegkedvelő Salvinio-Spirodeletum-társulás alá vonták állományait. Előfordulása leginkább a Szigetközből és a Hanságból várható.
Lápi úszóhínár a Baláta-tón, előtérben békatutajhínár (Hydrocharitetum morsus-ranae), középen kis békalencse-hínár (Lemno minoris-Spirodeletum), a háttérben lapulevelű keserűfű (Persicaria lapathifolia), tavi kákás (Schoenoplectetum lacustris) és nádas (Phragmitetum communis).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave