Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Wolffietum arrhizae Miyav. & J. Tx. 1960 (Vízidarahínár)
Igen rövid életű, adventív jelleggel fellépő, azonális lebegő hínártársulás, amely sekély, meleg, 20–60 cm mély, eutróf vizekben, nálunk a Lemna minor előfordulásaival azonos termőhelyi viszonyok között él, de megjelenése és előfordulása sokkal esetlegesebb. A nálunk élő állományok az európai átlagnál kevésbé eutrofizálódott vizekben fordulnak elő. A víz kémhatása a semlegestől a gyengén lúgosig terjed, hidrokarbonátokban mérsékelten, kationokban kifejezetten gazdag vízben élnek.
Igen gyakran egyfajú állományokat alkot. Nálunk a Soroksári-Duna-ágban vizsgált állományok mérsékelten eutrofizálódott vízben, Lemna trisulcával és Spirodela polyrrhizával a Dráva menti holtágakban Lemna minorral fordulnak elő. Ez eltér a Közép- és Nyugat-Európában megszokott állományoktól, ahol Lemna gibbával él együtt, vagy azt helyettesíti.
Szubtrópusi–mediterrán elterjedésű növény. Itthon négy állományát ismerjük, amelyek mindegyikét – más közép-európai országok állományaihoz hasonlóan – vízimadarak által történt behurcolásnak tartanak. Ezek: Észak-Alföld: Bodrogköz, Szarvas, Velencei-tó, Soroksári-Duna-ág: Dunavarsány, Dráva-sík: Cun, Drávakeresztúr, Alsószentmárton.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave