Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Riccio–Salvinietum natantis Borhidi & al. 2001 (Riccsia-vízipáfrányhínár)
Sekély, árnyékolt, jó átlátszóságú lápvizek lebegő hínártársulása, amely többnyire a tápanyagban szegény, humuszanyagokban és szén-dioxidban gazdag, gyengén bázikustól gyengén savanyú kémhatásúig terjedő álló- vagy lassú folyású meleg, illetve nyáron jól felmelegedő 30–80 cm mély vizekben, nádasok és békabuzogányosok tisztásain fordul elő.
Enyhén kétszintű, kissé alámerülő, lebegő hínártársulás, amelynek egy kora nyári Riccia fluitansos és egy késő nyári Salviniás aszpektusa váltja egymást, aminek következtében a nyár végére a társulás kifejezetten kétszintűvé válik, a Salvinia egyedei gyakran rátelepszenek a Riccia úszópárnáira.
A két társulásalkotó fajon kívül néhány egyeddel vesz részt a társulásban az apró békalencse (Lemna minor), az aldrovanda (Aldrovanda vesiculosa), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza), a békaliliom (Hottonia palustris), a kis rence (Utricularia minor) és a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae).
A Dél-Dunántúl felmelegedő vizű láptavaiban (pl. Baláta-tó), ritka.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave