Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Salvinio-Spirodeletum Slavnić 1956 (Vízipáfrány-társulás)
Erősen felmelegedő víztestek felszínén többnyire sűrű bevonatot alkotó, lebegő hínártársulás, amely főleg álló- vagy lassú folyású disztróf vagy mérsékelten eutróf vizekben fordul elő. Kedvezőek számára a száraz évszakban betöményedő vizek, amit az alkálifémek kationjainak koncentrációnövekedése jelez. A domnináns hidrokarbonát mellett a nátrium- és káliumionok összmennyisége meghaladja a magnézium- és kalcium-ionok koncentrációját, és növekszik a víz lúgossága.
Erősebben strukturált társulás, mivel a víz felszínén úszó, kiterülő, fotoszintetizáló szerveken kívül van egy vékony rizoszférája is, sőt előfordul, hogy az alámerült hínárfajok második, alámerült lebegőhínár-szintet is alkotnak.
A társulás uralkodó és egyben állandó fajai a Salvinia natans, a Spirodela polyrrhiza és a Lemna minor. Állandó kísérő faj lehet a Hydrocharis morsus-ranae.
A mélyebb víztestekben kialakuló alámerült, második vegetációs szintben eutróf vizekben többnyire az érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum), disztróf vizekben a közönséges rence (Utricularia vulgaris) játszhat uralkodó szerepet. Hydrocharitetum, illetve Stratiotetum társulás váltja fel a szukcesszió során.
A síksági vizekben az egész ország területén előfordul, nagyobb gyakorisággal csak az ország déli részén, elsősorban a Duna alsó folyásának mellék- és holtágaiban, valamint a Dráva vízgyűjtőjén.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave