Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Spirodelo-Aldrovandetum Borhidi & Komlódi 1959 (2. kép) (Aldrovandás)
Tisztán fotoszintetizáló és apró rovarfogó elemekből álló, azonális lebegőhínár-társulás, amely meleg, szerves- és humuszanyagokban gazdag disztróf lápvizekben, láposodó vizű tavak és holtágak, ritkán lassú folyású folyószakaszok éles kanyarulataiban (meandereiben), különösen árnyékolt, csendes vizű tisztásokon, lápokról lefolyó csatornákban fordul elő.
Többnyire sűrű bevonatot alkotó, kevés fajból álló társulás, amelyben az úszó bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza) és a félig alámerülten lebegő aldrovanda (Aldrovanda vesiculosa) tömegarányai szerint a társulás felszíne simább vagy habosabb szerkezetű társulás, kis kiterjedésű állományokkal. A domináns és állandó Spirodela és Aldrovanda mellett más lebegőhínár-fajok előfordulása is rendszeres lehet, mint az apró békalencse (Lemna minor), a riccsiahínár (Riccia fluitans), a pongyolarence (Utricularia neglecta).
Borhidi és Isépy (1966) leírták a társulás belső fluktuációs dinamikáját a Baláta-tavon, ahol a csapadékos években a tóba bemosódó sok szerves és humuszanyag következtében a víz disztrofitása megnő, ami a törperák-populációk és az Aldrovanda elszaporodásának kedvez. Ezzel szemben száraz években a víz ásványianyag-tartalma nő meg a mineralizációs folyamatok következtében, ami a társulás visszaszorulását és az eutrófabb vizet jobban kihasználó Salvinio-Spirodeletum-társulás kialakulását és térfoglalását eredményezi.
Ma egyetlen hazai előfordulása a Baláta-tó természetvédelmi területén van. A múlt században a Dráva holtágaiban számos helyen előfordult Drávasztára és Zaláta között. A Duna alsó szakaszain és a Duna-deltában gyakori.
Aldrovanda-hínár (Spirodelo-Aldrovandetum) a Baláta-tón.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave