Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Lemno-Utricularietum vulgaris Soó 1928 (Rence-békalencsehínár)
Tisztán fotoszintetizáló és nagyobb testű rovarfogó elemekből álló azonális, lebegő, kétszintű hínártársulás, amely többnyire tavak, nádasok árnyékolt tisztásain, folyók mellék- és holtágaiban a nádasok belső szegélyén – olykor övezetet alkotva – alakul ki. Főleg oligo- és gyengén disztróf vizekben él, eutróf vizekben ritka, az eutrofizációra érzékeny. Általában 40 és 100 cm – leggyakrabban kb. 80 cm – mély vízben fordul elő. A társulás tömegét az alámerült rész alkotja, ezért az állomány felszíne borzas, szaggatott. A nyár közepétől jellegzetesen virágzó rence sárga tátogató virágairól ismerhető fel.
Összetételében a békalencsehínár fajai – az apró békalencse (Lemna minor), a keresztes békalencse (L. trisulca), a riccsia (Riccia fluitans), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza) és a rucaöröm (Salvinia natans) – a leggyakoribbak, míg szálanként a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae). Uralkodó faja mindig a közönséges rence(Utricularia vulgaris). A tipikus állományokban a Lemna minor jellegzetes a felső szintben, de disztróf vízben kisebb foltokon uralkodó lehet a Riccia fluitans (riccietosum), tápanyagban szegényebb vízben a Lemna trisulca, (lemnetosum trisulcae Kárpáti V. 1963), sekélyebb vizekben az érdes tócsagaz (ceratophylletosum demersi), szennyezettebb vizekben a Lemna gibba (lemnetosum gibbae) és az egészen sekély, feltöltődő partszakaszokon a tündérfátyol (nymphoidetosum peltatae Kárpáti V. 1963).
M Lassú folyású folyószakaszokon, nagy folyók mellék- és holtágaiban, nádasban gazdag tavakban és állóvizekben, árkokban, levezető csatornákban az egész ország területén előfordul, bár sehol sem túl gyakori.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave