Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Hydrochari-Utricularietum vulgaris Borhidi & al. 1998 (Rence-békatutajhínár)
Disztróf tavak ingólápszigeteinek szegélyében kialakuló részben nagy testű lebegő, részben gyökerező elemekből álló sűrű hínár, amely közepes vagy magas hidrokarbonát tartalmú, kalciumban közepesen gazdag, mérsékelten eutróftól gyengén disztrófig terjedő tápanyag-ellátású, gyengén árnyékolt vizekben, főleg harmatkásás, gyékényes és rekettyefüzes ingólápok szegélyében fordul elő, 120–180 cm mély, iszapos aljzatú, gyengén átlátszó, jól felmelegedő, fekete lápvizekben.
Háromszintű, a víztestet teljesen kitöltő társulás. A békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae) víz színén úszó tőlevélrózsái meglehetosen laza állományt alkotnak, kevés békalencsével. A társulás tömegét a víz színe alatt lebegő, második szintet alkotó sűrű renceállomány (Utricularia vulgaris) alkotja, amelynek egyedei kevéssé mozdulnak el a hullámzás hatására, mivel a harmadik szintet alkotó érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum) egyedei alulról rögzítik.
A három különböző mélységű szintet alkotó békatutaj, nagy rence és érdes tócsagaz mellett csak kevés kísérőfaj található, amilyen az apró békalencse (Lemna minor), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza) és a rucaöröm (Salvinia natans), ritkán a vidrakeserűfű (Polygonum amphibium) néhány példánya is.
DDt (Belső-Somogy: Baláta-tó), de valószínűleg másutt is.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave