Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Hydrocharitetum morsus-ranae van Langendonck 1935 (1. kép) (Békatutajhínár)
Álló vagy lassú folyású vizek lebegő vagy alkalmilag legyökerező hínártársulása. Közepes vagy magas hidrokarbonát-tartalmú, kalciumban közepesen gazdag, mérsékelten eutróftól gyengén disztrófig terjedő tápanyagellátású, gyengén árnyékolt vizekben, főleg nádasok és gyékényesek belső szegélyében fordul elő. Igényes a víz káliumtartalmával és szén-dioxid kínálatával szemben. A társulás hőigénye, illetve hőtoleranciája meglehetősen széles, illetve különböző hőmérsékleti és kémiai viszonyok között a társulás összetétele változik.
Az úszó tőlevélrózsák meglehetősen zárt, egyszintű állományának közeit a törpebékalencse-hínár tagjai tölthetik ki. A társulás még virágzás idején sem emelkedik ki különösebben a víztükör szintjéből. A sekélyebb és melegebb vizekben alámerült lebegőhínár tagjaiból második alámerült szintje is kialakulhat.
Általában 3-4 fajból álló, fajszegény társulás, amelynek tápanyagban szegényebb változata (typicum) Lemna trisulcával, ritkán Fontinalis antipyretica vízi mohával társul. A sekélyebb, tápanyagban gazdagabb, melegebb víztestekben a tócsagazos szubasszociáció (ceratophylletosum demersi) alakul ki, amelyben a fajszám tíz fölé emelkedhet. Jellemző benne az érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum), a bojtos békalencse (Spirodela polyrrhiza), sőt az úszó nagy hínár (Potametalia) tagjai, pl. a tündérfátyol (Nymphoides peltata). Az apró békalencse (Lemna minor) valamennyi állományt végigkíséri. A hűvösebb vizű állományokban szálanként előfordul a kolokán (Stratiotes), a tócsagazos szubasszociációból azonban többnyire hiányzik.
A békatutajhínár főleg az Alföldön és a Dunántúlon, nagyobb folyóink (Duna, Tisza, Dráva) mellék- és holtágaiban, lassú vízfolyásokban és tavak nádas zónáinak belső szegélyén alakul ki.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave