Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Nitello-Ceratophylletum submersi Borhidi & al. 2001 (Fénycsillárka-simatócsagaz-hínár)
Közepes mélységű láptavak atlantikus jellegű, csillárkás hínártársulása, amely az előzőnél sekélyebb, de árnyékolás miatt lassabban átmelegedő, enyhén savanyú vagy kissé bázikus kémhatású barna lápi vizekben él. Kemény talajú, 60–120 cm mély, átlátszó vízben, többnyire égerlápok szegélyében és árnyékolásában fordul elő.
Kétszintű társulás, amelynek alsó szintjét a fénycsillárka (Nitella cf. mucronata) gyökerező egyedei – olykor sűrű gyepje – alkotja, amely fölött a sima tócsagaz (Ceratophyllum submersum) többnyire úszó-lebegő egyedei alkotnak enyhén alámerült felső szintet.
A fent említett két társulásalkotó fajon kívül főleg a víz felszínén úszó békalencsefajok (Lemna minor, Spirodela polyrrhiza), a rucaöröm (Salvinia natans) és a békaliliom (Hottonia palustris) mint kísérő fajok érdemelnek említést. A Nitella-állomány kifejlődése és összeesése viszonylag gyorsan megy végbe.
Egyetlen helyről ismert (Baláta-tó).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave