Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Potametum lucentis Hueck 1931 (Fényes békaszőlőhínár)
Az alámerült nagyhínár-társulások közé tartozó édesvízi közösség, amelyet korábban a Myriophyllo-Potametum Soó 1934 potametosum lucentis Soó 1957 szubasszociációként tartottunk nyilván. Eutróf vizek társulása, amely nagyobb folyók lassú, közép- és alsó folyású szakaszain vagy holtágaiban, továbbá mélyebb állóvizekben 1–7 m-es vízmélységig alakul ki. A víz többnyire semlegestől gyengén lúgosig terjedő kémhatású, kalciumban és magnéziumban gazdag, magasabb keménységi fokú. Magnopotamid típusú testfelépítéssel, azaz többnyire igen sűrű, alámerült levelekkel rendelkező rizómás növények hínárja.
Az uralkodó fényes békaszőlőhöz (Potamogeton lucens) a mélyebb vizekben a hínáros békaszőlő (P. perfoliatus) és a füzéres süllőhínár (Myriophyllum spicatum) társulhat, a magasabb trofitású holtágakban a tündérfátyol (Nymphoides peltata), az érdes tócsagaz (Ceratophyllum demersum) és a rucaöröm (Salvinia natans), a sekélyebb vagy alacsonyabb trofitású vizekben a vízilófark (Hippuris vulgaris), az apró békaszőlő (Potamogeton panormitanus) és a merev víziboglárka (Ranunculus circinatus) társul.
Az egész ország területén a nagy folyók hullámterében és holtágaiban, valamint a mélyebb állóvízeinkben él.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave