Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Myriophylletum spicati Soó 1927 (Füzéres süllőhínáros)
Alámerült, sallangosan szeldelt levelű, myriophyllid testű növényekből álló társulás, többnyire a zonáció közbeeső tagja a lebegő békalencse- vagy békatutaj- és a tündérrózsahínár övezete közt. Önálló voltát számos rendszerező kétségbe vonja. Kárpáti V. (1963) a Myriophyllo-Potametum Soó 1934 szubasszociációja, más szerzők a Myriophyllo-Nupharetum Koch 1926 alá vonják. Nálunk ezt a kombinációt nem tekintik önálló társulásnak, hanem a Myriophylletum spicati átmenetének a tündérrózsahínárhoz (pl. Hercegszántó, Ferenc-csatorna).
Állóvizekben, folyók holtágaiban, lefolyástalan mélyedésekben, ritkábban igen lassú folyású csatornákban fordul elő. Gyengén vagy mérsékelten lúgos kémhatású, mérsékelten eutróf, gyakran ún. ß-limnotípusú vizekben él, ahol a magnéziumtartalom meghaladja a hidrogén-karbonát-tartalmat. Az Alföldön sekélyebb vizű halas-, illetve szaporítótavakban sem ritka.
Többnyire sűrűn záródó állományok, amelyekben a víztestet szinte teljes egészében a myriophylloid típusú hínárnövények töltik ki.
Az uralkodó füzéres süllőhínár (Myriophyllum spicatum) mellé főleg Potametalia-fajok társulnak alacsonyabb borítással, mint a fényes békaszőlő (Potamogeton lucens), a hínáros békaszőlő (P. perfoliatus) és nymphoid típusú hínárnövények, mint a tündérfátyol (Nymphoides peltata), a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba), továbbá úszó (Riccia fluitans) és egyéb alámerült hínárok (Vallisneria spiralis). Sekély, szikesedő vizekben lándzsás hídőrrel (Alisma lanceolatum) és sziki kákával (Bolboschoenus maritimus) is társulhat.
Az egész ország területén előfordul.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave