Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


5. Potametum perfoliati Koch 1926 em. Passarge 1964 (Nagy békaszőlős)
Az alámerült nagy hínártársulások közé tartozó édesvízi közösség, amelyet korábban a Myriophyllo-Potametum Soó 1934 potametosum perfoliati Soó 1957 szubasszociációként tartottunk nyilván. Egyes szerzők a Potametum lucentis Hueck 1931 szubasszociációjának tekintik.
Eutróf vizekben, nagyobb folyók lassú, közép- és alsó folyású szakaszain vagy holtágaiban, továbbá mélyebb állóvizekben 1–7 m-ig terjedő vízmélység mellett, többnyire semlegestől gyengén lúgosig terjedő kémhatású, kalciumban és magnéziumban gazdag, magasabb keménységi fokú vizekben él. A Potametum lucentisszel szemben jobban tűri a vízsodrást, ezért gyorsabb folyású, alacsonyabb vízállású (0,25–1,5 m mély) szakaszokon azt helyettesíti. Nagyobb ökológiai amplitúdójával, az iszaposabb talajú, humuszban és tápanyagban gazdagabb környezetben sikeresebb. Hordalékanyagoknak a levelekre való kiülepedése következtében a társulás nagymértékben visszaszorulhat.
Magnopotamid típusú testfelépítéssel, azaz többnyire igen sűrű, alámerült levelekkel rendelkező rizómás növények kevés fajból álló hínárja.
Az uralkodó hínáros békaszőlőhöz (Potamogeton perfoliatus) a fényes békaszőlő (P. lucens) és kisebb mértékben a süllőhínárfajok (Myriophyllum spp.), alacsonyabb vizekben pedig a fésűs békaszőlő (P. pectinatus) társulhat.
Nagyobb folyóink gyorsabb folyású szakaszain, pl. Szigetköz, fordul elő.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave