Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


6. Myriophyllo-Potametum Soó 1934 (Süllőhínáros békaszőlőhínár)
A pannóniai régió sekély nagy tavainak, elsősorban a Balaton északi és nyugati partjának nagy termetű fajokból álló hínártársulása. Melegvizű nagy tavak iszapos part közeli zónájában, 1–3 m-es vízmélység mellett hidrokarbonátokban gazdag, mérsékelten eutróf édesvizekben kialakuló, gyakran igen sűrű társulás, amely eredményesen hasznosítja a magnopotamid és myriophyllid testfelépítés kölcsönös előnyeit, ezért mind a térkihasználásban, mind a fotoszintézisben igen hatékony, nagy biomassza-produkciójú szövetkezet. A múlt század második felében annyira elszaporodott a Balatonon, hogy akadályozta a lapátos gőzhajók közlekedését.
A füzéres süllőhínárnak (Myriophyllum spicatum) különböző békaszőlőfajokkal, de elsősorban a hínáros békaszőlővel (Potamogeton perfoliatus) alkotott hínárja. Egyéb kísérőfaj lehet a gyűrűs süllőhínár (Myriophyllum verticillatum), a fésűs békaszőlő (P. pectinatus) és a balatoni békaszőlő (P. pectinatus subsp. balatonicus), a nádasok szegélyzónájában a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae), az úszó békaszőlő (P. natans), a sima tócsagaz (Ceratophyllum submersum), a sulyom (Trapa natans), a kolokán (Stratiotes aloides) és a nagy tüskéshínár (Najas marina).
A múlt században egy makrofitás eutrofizációs hullám következtében igen nagy kiterjedésű volt. Ma állományait mind a hajózás, mind a fürdőzés elősegítése érdekében irtják. Ezért a normális dinamikája nehezen követhető.
A Balaton északi partja mentén és a Keszthelyi-öbölben gyakori, a Fertő és a Velecei-tó területén az állományai kisebb kiterjedésűek.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave