Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


1. Potametum pectinati Carstensen 1955 (Fésűs békaszőlőhínár)
Eutróf vagy gyengén szikes tavak alámerült, szeldelt levelű, gyökerező hínárgyepje, amely nagyobb síksági tavaink meleg vizű, sekélyebb, eutróf vagy gyengén halotróf, tápanyagban gazdag vizű, hullámveréses parti zónájában, főleg durvább szemcséjű homokos aljzaton vagy az Alföldön keményebb aljzatú szikes tavakban, kubikgödrökben is közönséges. Tág ökológiájú növényként iszapos, mélyebb, eutróf vizekben is előfordul a faj, de ott többnyire nem társulásalkotó.
Parvopotamid testfelépítésű, gyakran sűrű, igen fajszegény víz alatti gyepet alkot, amelynek azonban a belső szerkezete laza a vékonyan szeldelt levelek következtében.
A domináns fésűs békaszőlő (Potamogeton pectinatus), mellé a nagy tüskéshínár (Najas marina) és egyéb kis termetű békaszőlőfajok (P. gramineus, P. panormitanus) és szeldelt levelű víziboglárkák (Batrachium trichophyllus) társulhatnak.
Balaton déli partszakaszai, Fertő, Velencei-tó, az Alföldön gyengén szikes tavakban, kubikgödrökben stb.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave