Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


4. Najadetum marinae Fukarek 1961 (Tüskéshínáros)
Sekély édesvizek sótűrő, alámerült kis hínártársulása, amely szikesedő nagy tavaink sekély, mélyen iszapos vagy homokos parti zónáiban, valamint a folyók kiöntéseiben és holtágaiban él. Különösen a tápanyagban gazdag, sekély (30–40 cm mély), gyakran nádastól árnyékolt, nem túl gyorsan átmelegedő vizekben fordul elő, mint a nitrát- és foszfátterhelést jól tűrő társulás.
A gyakran kétszintű, alámerült gyepet a vékony, fonalas testű Najas marina építi fel, alsó szintjét pedig csillárkagyepek alkothatják. Ez utóbbi a mély iszapos aljzatot teljesen leárnyékolja, és alatta anaerob folyamatok alakulnak ki H2S-képződéssel.
Az uralkodó nagy tüskéshínár (Najas marina) mellé alsó gyepszintnek csillárkafajok (Chara gracilis, C. coronata, C. ceratophylla) társulhatnak, a felső szintben szálanként kisebb termetű békaszőlőfajok elegyedhetnek, mint a fésűs békaszőlő (Potamogeton pectinatus) és az apró békaszőlő (P. panormitanus).

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave