Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Nymphoidetum peltatae (Allorge 1922) Bellot 1951 (5. kép) (Tündérfátyolhínár)
Sekély vagy mérsékelten mély, eutróf állóvizek látványos úszó hínárja, amely tápanyagban gazdag, meleg, síkvidéki állóvizek, főleg a nagy folyók holtágainak jól átmelegedő, sekélyebb, gyengén lúgos vagy semleges kémhatású, eutróf vagy disztróf víztesteiben él, 20–70 cm vízmélység mellett. A magnonymphaeid testfelépítésű, igen szép, nagy virágú növények többnyire egyszintű, a víztestet meglehetősen sűrűn betöltő állományokat alkotnak.
Az uralkodó tündérfátyol (Nymphoides peltata) mellett kisebb szerephez juthat a fehér tündérrózsa (Nymphaea alba), a sárga tavirózsa (Nuphar lutea) és a mocsári keserűfű (Polygonum amphibium). A lebegő hínár fajai közül a békalencsék, főleg a apró békalencse (Lemna minor) és a keresztes békalencse (L. trisulca) populációi társulnak hozzá, míg az alámerült, gyökerező hínár tagjai közül a fényes béka szőlő (Potamogeton lucens), a fésűs békaszőlő (P. pectinatus) és a felemás levelű békaszőlő (P. gramineus) kisebb populációi jelenhetnek meg kísérőként a társulásban.
Szubmediterrán–szubatlantikus növénytársulás, amely nálunk főleg a síksági nagy folyók (Duna, Tisza, Dráva) holtágaiban elterjedt.
Tündérfátyolhínár (Nymphoidetum peltatae) a hortobágyi Darvas-tón.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave