Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


2. Hottonietum palustris R. Tx. 1937 (8. kép) (Békaliliomhínár)
Láptavak, láposodó holtágak, lápvizeket levezető árkok árnyékolt részein, láperdőkben, ingólápokon kialakuló, nagy termetű lebegő hínár alkotta társulás. Disztróf és mezotróf jellegű, humuszban gazdag, átlátszó „barna és fekete” lápvizekben, többnyire 0,5–2 m mély vízben él, a nyár végére szárazra kerülve amfibikus növényként borítva a nedves iszapot. A víz színe alatt nagy, osztott, csillag alakú levelekkel lebegő törékeny növények, kiemelkedő sokvirágú halványrózsaszínű nagy virágzatukkal tavasszal hatalmas, összefüggő, lebegő virágszőnyegeket alkotnak, amelyek a természet legszebb látványai közé tartoznak.
Fajszegény társulás, amelyben a domináns békaliliom (Hottonia palustris) mellé többnyire a lebegő békalencsehínár fajai (Lemna spp.), a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae) és rencefajok (Utricularia spp.) társulnak.
Állományainak nagysága és sűrűsége nagymértékben változhat a különböző években. Úszó-lebegő magvai nyáron csíráznak a nedves talajon, hosszú nappalos körülmények között, amikor a vízszint rövid időre lesüllyed. Többnyire azonban vegetatív módon szaporodik
Elsősorban lápvidékeinken. A Dunav., Hanság, Nyír., ÉA., Drávasík, Dt Vas, Zala, D-Somogy.
Békaliliom-hínár (Hottonietum palustris) az Ócsai-láp vízlevezető árkában.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave