Borhidi Attila

Magyarország növénytársulásai


3. Callitrichetum cophocarpae Pócs (1958) 1998 (Tócsagazhínár)
Kicsiny, sekély, időszakos vizek, pocsolyák rövid életű társulása. Többnyire savanyú talajok, erdei tisztások sekély, kemény talaján kifejlődő, peplid típusú növekedési formát mutató, a vízfelületet sűrűn bevonó egyszintű, gyakran egy- vagy kevés fajú szövetkezet.
Az erdei tócsagaz bevonatszerű állományába csak esetlegesen társulnak egyéb fajok. A Soó (1927) által Kolozsvár környékéről leírt Ranunculo trichophylli-Callitrichetum-társulásban a víziboglárka dominál, amely a nálunk tanulmányozott társulásból teljesen hiányzik, így valószínűleg nem azonos társulásról van szó. A hazai állományokban főleg a törpekákás iszapnövényzet fajai, pl. iszapgyopár (Gnaphalium uliginosum) és törpe füzény-fajok (pl. Lythrum tribracteatum) jelennek meg kísérő fajokként.
A termőhely gyors kiszáradása miatt a társulás amfibikus jellege hamar kiütközik, állománya addig tart, amíg a talajnedvesség elegendő. A kiszáradási folyamat során a törpekákás (Nanocyperion) társulások fajai jelennek meg és veszik át fokozatosan az uralmat.
NyDt és DDt, szórványos.

Magyarország növénytársulásai

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 746 3

Ez az első alkalom, hogy Magyarország növénytársulásairól oktatási célokat szolgáló, tankönyv jellegű, teljességre törekvő áttekintés és részletes tárgyalás készült. A könyv egy szerény de fontos állomás kíván lenni abban a folyamatban, amely hazánk természeti örökségének számbavételét, fenntartását és védelmét szolgálja, egyben összehasonlító alap, etalongyűjtemény annak az egyre gyorsuló változásnak a mérésére és diagnosztizálására, amelyet természeti környezetünk rohamos átalakulásával kapcsolatban nap mint nap észlelünk. A könyv egyúttal hozzájárulás is ahhoz a hasonló célú nemzetközi (EU) programhoz, amely az „Európa növénytakarójának felmérése" (European Vegetation Survey) nevet viseli. Az idevágó tudományos ismeretek különböző mélységű adagolásával egyszerre szeretné szolgálni az oktatást, a szakképzést és a gyakorlati (erdészeti és mezőgazdasági, környezet- és természetvédelmi) szakemberek munkáját. 56 oldal színes melléklet segíti a legjellemzőbb növénytársulások megismerését.

Hivatkozás: https://mersz.hu/borhidi-magyarorszag-novenytarsulasai//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave